Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Lekarz z Sejn, który dwukrotnie nie udzielił pomocy pacjentowi - usłyszał wyrok

Lekarz z Sejn, który dwukrotnie nie udzielił pomocy pacjentowi - usłyszał wyrok

autor: Irena Poczobut

17.12.2018, 17:07, akt. 17:29

Pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu i roczny zakaz wykonywania zawodu. To kara, jaką orzekł sąd w Sejnach wobec lekarza szpitalnego oddziału ratunkowego Andrzeja B.

Lekarz z Sejn który dwukrotnie nie udzielił pomocy pacjentowi, fot. Irena Poczobut
Lekarz z Sejn który dwukrotnie nie udzielił pomocy pacjentowi, fot. Irena Poczobut

W 2017 roku lekarz dwukrotnie nie udzielił pomocy pacjentowi. Najpierw w pogotowiu nie zlecił odpowiednich badań, a potem podczas wizyty domowej nawet go nie zbadał. Prokuratura domagała się ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu, natomiast oskarżony twierdził, że jest niewinny. 

Jak mówił sędzia Tomasz Bronakowski, zebrany materiał dowodowy temu przeczy.

- Trudno tutaj mówić o jakiejkolwiek staranności ze strony lekarza. Lekarz, zachowując się w ten sposób, nie podejmując żadnej czynności lekarskiej, spotęgował stan zagrożenia pacjenta. Przecież, w tym  pierwszym przypadku, nawet nie została podjęta żadna ścieżka administracyjna - mówił sędzia.

Sędzia nie dał wiary wyjaśnieniom Andrzeja B., który twierdził, że chciał zająć się pacjentem, ale ten mu na to nie pozwolił. A także, że stan chorego nie wymagał zostawienia go w szpitalu.

- Tym bardziej, że mamy kolejne zdarzenie, gdzie jest podobny stosunek emocjonalny pana oskarżonego wobec pacjenta. Członek zespołu udzielającego pomocy w domu pacjenta złożył zeznania obciążające oskarżonego. Decyzja o pozostawieniu pacjenta była zła, a postępowanie lekarza ewidentnie nieprawidłowe. Jest to element niepodlegający dyskusji - mówił sędzia.

Stan zdrowia pacjenta był na tyle poważny, że niedługo potem trafił do szpitala w innej miejscowości, gdzie wszczepiono mu rozrusznik serca. Prokuratura zapowiada, że nie będzie się odwoływała od wyroku. Nad apelacją zastanawia się natomiast pokrzywdzony, na rzecz którego oskarżony musi zapłacić dodatkowo 2 tys. zł.

Pokrzywdzony uważa, że wyrok jest za niski. Prawdopodobnie odwołanie złoży także Andrzej B., który w sejneńskim pogotowiu już nie pracuje.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Lekarz z Sejn może stracić prawo do wykonywania zawodu

5.12.2018, 20:30

Ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata domaga się prokurator dla oskarżonego Andrzeja B., lekarza Pogotowia Ratunkowego w Sejnach.


Rodzina i prokuratura oskarżają lekarza o nieudzielenie pomocy

12.10.2018, 12:28

W Sejnach rozpoczął się proces Andrzeja B., który najpierw odmówił zabrania Józefa Kostrzewskiego do szpitala, a następnego dnia nie zlecił przeprowadzania odpowiednich badań.


Lekarz oskarżony o nieumyślne narażenie pacjenta na utratę życia stanął przed sądem

11.10.2018, 10:50

Dwa razy miał nie udzielić pomocy jednemu z pacjentów. Oskarżony o to sejneński lekarz - Andrzej B. - stanął w czwartek (11.10) przed sądem. Zdaniem śledczych naraził w ten sposób chorego na utratę życia. Po kilku miesiącach hospitalizacji 64-letni pacjent zmarł.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Fot. Archiwum
25.09.2020, 13:05, akt. 13:06

Zdarzyło się w tygodniuCzesław Renkiewicz, fot. Marcin Kapuściński
24.09.2020, 16:44, akt. 17:24

Prezydent Suwałk zakażony koronawirusem
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok