Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Miejskie łąki. O stworzenie takich miejsc w Suwałkach apelują mieszkańcy miasta

Miejskie łąki. O stworzenie takich miejsc w Suwałkach apelują mieszkańcy miasta

autor: Iza Kosakowska

26.02.2019, 10:39, akt. 28.02.2019, 11:37

Łąki pochłaniają smog, ograniczają hałas i dają schronienie owadom. Pod internetową petycją podpisało się już ponad pół tysiąca osób.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Autorka pomysł — Alicja Chlasta tłumaczy, że inspiracją do tej akcji stały się dla niej inne miasta w kraju, w tym m.in. Białystok. „Ten pomysł, żeby w betonowych miastach zasadzać te łąki bardzo mi się spodobał” dodaje.

Jak wyjaśnia, wszystko można tak zaplanować, że łąki będą kwitły bardzo długo. Nie tylko dadzą tlen, ale i upiększą otoczenie. W dodatku nie są wymagające. Wystarczy zaledwie jedno koszenie w roku, nie trzeba ich też nawozić ani podlewać. Dobrodziejstw płynących z obsadzenia miejskich trawników łąkami jest więcej. Jak wszystkie tereny zielone, mają swój pozytywny udział w ograniczaniu hałasu, regulowaniu temperatury w miastach i zmniejszaniu odpływu wód opadowych do kanalizacji. Pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki – dlatego często pasy zieleni pomiędzy trasami o dużym natężeniu ruchu są obsadzane roślinami łąkowymi czytamy w internetowej petycji.

Miejsc, gdzie można zasiać nasiona kwiatów i traw wymieniono w niej kilkanaście. Chodzi m.in. o trawnik w Parku Konstytucji 3 Maja oraz na Placu Marii Konopnickiej, także o tereny leżące przy brzegach rzeki Czarnej Hańczy czy okolic Serca Suwałk, które w tej chwili są betonową pustynią.

Łąki mogłyby także pojawić się na Kaczym Dołku oraz skrzyżowaniu ulicy Utrata i Kolejowa, a także pas oddzielający jezdnie na ulicy Reja i obsadzenie łąką ścieżki rowerowej prowadzącej z Suwałk do Krzywego.

Internetowa zbiórka podpisów pod petycją o stworzenie w Suwałkach kwietnych łąk potrwa do 10 marca. Potem apel trafi do władz miasta.

Petycję w sprawie posadzenia w Suwałkach łąk, można znaleźć pod tym adresem:

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Prezydent_Miasta_Suwa_Obsadzmy_Suwalki_lakami_kwietnymi/


| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych narzekają, że suwalski Ratusz zmienia ich okolicę w betonowe blokowisko

13.09.2018, 06:08

Zamiast zielonej łąki, potężny nasyp. Mieszkańcy ze zdziwieniem spoglądają na miejsce, które zasypano żwirem i wytyczono tam ruchliwą ulicę.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


RadioRower

3-metrowa pisanka stanęła w centrum Lipska, fot. Iza Kosakowska
15.09.2019, 07:19, akt. 07:49

3-metrowa pisanka stanęła w centrum Lipska

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok