Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Szkoła w Dowspudzie. Będą uczyć się, jak hodować las i jak go chronić

Szkoła w Dowspudzie. Będą uczyć się, jak hodować las i jak go chronić

autor: Iza Kosakowska

7.06.2019, 08:50, akt. 12:28

W Zespole Szkół im. generała Ludwika Michała Paca w Dowspudzie od września pojawi się nowy kierunek kształcenia – technik leśnik.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Dyrektor placówki Jan Orłowski mówi, że zabiegali o to rodzice, wskazując iż najbliższa szkoła, która kształci w tym kierunku, znajduje się w Białowieży.

Tego kierunku kształcenia nie ma w powiecie suwalskim, mieście Suwałki, jak również w ościennych powiatach - augustowskim czy sejneńskim. Tymczasem mamy Puszczę Augustowską, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, jest wiele nadleśnictw, leśnictw, wiele zakładów usług leśnych, które potrzebują pracowników. Dlatego technicy leśnicy są  potrzebni. Jest to oczywiście zawód dla miłośników przyrody, zawód elitarny - podkreśla Jan Orłowski.

Uczniowie zdobędą wiedzę z wielu dziedzin. Na zajęciach dowiedzą się np. jak prowadzić inwentaryzację lasu czy jak pozyskiwać surowiec drzewny.

Technik leśnik będzie przygotowany do gospodarowania zasobami leśnymi, jak również do nadzorowania, organizowania prac związanych z hodowlą lasu, jego ochroną, gospodarką łowiecką czy rekreacyjnym zagospodarowaniem lasu - podkreśla dyrektor.

Nabór już trwa i cieszy się sporym zainteresowaniem. Szkoła w Dowspudzie kształci także m.in. na kierunkach: technik weterynarii, technik rolnik,  technik hodowca koni, a od nowego roku szkolnego uczniowie będą mieli szanse doszkalać się z jeździectwa i treningu koni.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Dowspuda. Zamiast opustoszałych chlewni, osiedle domków jednorodzinnych i tereny rekreacyjne

4.06.2018, 06:46

Suwalskie starostwo wyburzy wkrótce pozostałości po przyszkolnym gospodarstwie w Dowspudzie. Czeka z tym jednak, aż Urząd Gminy w Raczkach zmieni plan zagospodarowania przestrzennego tej miejscowości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Augustowski Festiwal Naukowy Reakcja, fot. Karol Prymaka
7.06.2024, 19:19, akt. 19:33

W Augustowie trwa Festiwal Naukowy Reakcja
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok