Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Społecznicy chcą rozszerzenia prawa do udziału w dyskusji nad raportem o Augustowie

Społecznicy chcą rozszerzenia prawa do udziału w dyskusji nad raportem o Augustowie

autor: Marcin Kapuściński

14.06.2019, 12:05, akt. 12:10

Augustowskim społecznikom nie podoba się, że - zgodnie z prawem - aby zabrać głos w dyskusji nad raportem o stanie miasta, muszą wcześniej zebrać 50 podpisów.

Urząd Miasta w Augustowie - fot. Monika Kalicka
Urząd Miasta w Augustowie - fot. Monika Kalicka

Przewodniczący rady zapewnia ich jednak, że głos udzielony zostanie wszystkim chętnym. Pod warunkiem, że będą mówić na temat.

W tym roku samorządy po raz pierwszy muszą przygotować raporty o stanie miast, a potem przeprowadzić dyskusję. Chętni do zabrania głosu muszą wcześniej zgłosić się do urzędu i przedstawić listę osób, które będą reprezentować.

Augustowski społecznik Tadeusz Jaworski ironizuje, że ustawowe rozwiązanie dobrze wpisuje się w próby ograniczania wypowiedzi na posiedzeniach rady miejskiej.


Żeby zostać kandydatem na radnego, trzeba zebrać około 20 podpisów. Natomiast żeby wziąć udział w dyskusji, trzeba mieć poparcie 50 osób. To przykre, bo mieszkańcy zwykle wiedzą lepiej niż samorządowcy. W Augustowie radni nie słuchają nas i można mówić do nich jak do ściany. Polityka to nie jest kółko różańcowe i wymaga mocnych słów.


Przewodniczący rady miejskiej Marcin Kleczkowski nie zgadza się z krytyką. Zapewnia też, że wymóg przedstawienia podpisów nie będzie w Augustowie rygorystycznie przestrzegany.


Nawet jeżeli mieszkańcom nie uda się zebrać 50 podpisów, to i tak zostaną dopuszczeni do dyskusji. Odbędzie się ona jednak w pewnym porządku i dotyczyć wyłącznie raportu. Jeżeli zacznie odbiegać od tematu, będę reagować.


Posiedzenie augustowskiej rady miejskiej, na którym odbędzie się dyskusja nad raportem o stanie miasta, zaplanowano na 27 czerwca.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Augustów będzie świętował. Grzegorz Hyży, teatr i kabareton

22.05.2019, 11:02

Będą też koncerty, zabawy dla dzieci, spektakle teatralne i wiele innych atrakcji.


Czy miasto Augustów powinno wydawać więcej na sport?

8.05.2019, 09:44

Pytaliśmy o to gości Studia Suwałki - przewodniczącego rady miejskiej Marcina Kleczkowskiego oraz opozycyjnego radnego Adama Sieńkę.


Augustów. Komitety budowy ulic będą istniały bez względu na to, czy obowiązuje opłata adiacencka

20.02.2019, 11:35

Władze Augustowa, które bronią wprowadzonego kilka lat temu rozwiązania. Podkreślają też, że nie będą zwracać augustowianom pieniędzy, które ci wpłacili na przygotowanie dokumentacji projektowej.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


RadioRower

Jerzy Karp, fot. Marek Sobczak
17.10.2019, 06:47, akt. 06:49

Nie żyje suwalski poeta Jerzy Karp

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok