Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Radni potrzebują więcej czasu na sprawdzenie kwestii budowy nowej suwalskiej spalarni odpadów

Radni potrzebują więcej czasu na sprawdzenie kwestii budowy nowej suwalskiej spalarni odpadów

autor: Marcin Kapuściński

14.06.2019, 12:12, akt. 12:18

Zespół zajmujący się budową spalarni odpadów w podsuwalskim Dubowie potrzebuje więcej czasu, aby ocenić, czy obiekt powstaje zgodnie z prawem.

fotolia.com
fotolia.com

Radni analizują dokumentację, ale już dziś przyznają, że niektóre aspekty inwestycji wydają się niepokojące.

Na problem zwrócił uwagę suwalski społecznik Jerzy Ząbkiewicz. Wskazał on, że do pieca spalarni zlokalizowanej przy ulicy Brylantowej trafi rocznie nawet 30 tys. ton odpadów meblarskich, a dym z jej komina będzie zawierał rtęć, kadm i chlor. Złożył więc skargę na to, że władze miasta, wydając zgodę na budowę obiektu, nie skonsultowały jej z mieszkańcami.


Przewodniczący zajmującego się skargą zespołu kontrolnego radny Jacek Roszkowski przyznaje, że nie uda się jej rozpatrzeć w czasie ustawowych 30 dni.


Czeka nas dużo pracy. Mamy dużo wątków, pytań i niejasności. Poprosiliśmy władze miasta o odniesienie się do tej sprawy i przekazanie zespołowi dokumentów. Czeka nas jeszcze spotkanie z mieszkańcami. Biorąc pod uwagę wielkość inwestycji, poniesionych na nią nakładów oraz ton spalanych odpadów, jest zagrożenie, że wpływ obiektu na środowisko będzie szkodliwy.


Roszkowski zwraca uwagę, że sprawa budzi wiele zastrzeżeń. Na przykład takie, że inna firma zaczęła starania o budowę, a inna będzie ją prowadziła.


W sprawę zaangażowane są dwie firmy, które złożyły wnioski o pozwolenie budowę. Jedna poprosiła jednak o wstrzymanie procesu decyzyjnego. Wtedy nastąpiła zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Drugie przedsiębiorstwo starało się też o budowę spalani biomasy, a to podejście mniej niebezpieczne niż odpadów z drewnopochodnych płyt.


W poniedziałek o 12 w suwalskim ratuszu odbędzie się spotkanie mieszkańców miasta z inwestorem i władzami Suwałk. Poprzednie spotkanie z prezydentem Czesławem Renkiewiczem nie uspokoiło suwalczan, którzy uważają, że urzędnicy bagatelizują problem.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Radni dokładnie przyjrzą się spalarni odpadów. Suwalczanie się niepokoją

4.06.2019, 11:20

Złożony z radnych zespół kontrolny zbada, czy spalarnia odpadów w podsuwalskim Dubowie powstaje zgodnie z prawem. To efekt skargi, jakie na działania prezydenta Suwałk złożył społecznik Jerzy Ząbkiewicz.


Pod Suwałkami powstaje elektrociepłownia. Mieszkańcy boją się, że będą wdychać rtęć, kadm i chlor

16.05.2019, 07:15

Spalarnię zlokalizowano przy ulicy Brylantowej na terenie należącym do firmy Padma. To z jej fabryki do pieca trafi rocznie nawet 30 tys. ton odpadów. Alarmują o tym suwalczanie, którzy pytają też, dlaczego władze miasta wydając na to zgodę nie skonsultowały jej z mieszkańcami.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


RadioRower

Jerzy Karp, fot. Marek Sobczak
17.10.2019, 06:47, akt. 06:49

Nie żyje suwalski poeta Jerzy Karp

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok