Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Spotkanie suwalczan z firmą budującą spalarnię w Dubowie. Prezydent wyprosił dziennikarzy

Spotkanie suwalczan z firmą budującą spalarnię w Dubowie. Prezydent wyprosił dziennikarzy

autor: Marcin Kapuściński

18.06.2019, 08:30, akt. 09:43

Wczoraj (17.06) w suwalskim ratuszu odbyło się zamknięte spotkanie mieszkańców Dubowa, władz miasta i przedstawiciela budującej spalarnię wołomińskiej spółki Marka.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Czy w Dubowie powstanie spalarnia? - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Inwestor musi się śpieszyć, zanim wygasną pozwolenia budowlane. Suwalczanie liczą, że mu się to nie uda i ciepłownia nigdy nie powstanie. O etapie, na którym inwestycja się znajduje opowiadał reprezentujący firmę Zbigniew Mazurkiewicz.


Ani wykonawca obiektu, ani dostawca urządzeń nie został wybrany. Nie wiadomo, więc kiedy budowa się rozpocznie. Przedsięwzięcie finansowane jest częściowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Uważam więc, że jest to gwarancja czystej i ekologicznej instalacji.


Argumenty inwestora nie przekonały mieszkańców Dubowa. Małgorzata Maciejewska liczy, że nie rozpocznie on prac w terminie i za kilkanaście miesięcy wygasną udzielone mu pozwolenia.


Spotkanie mnie nie uspokoiło, bo potwierdzono, że będą tam spalane płyty meblowe. A w nich jest lakier i inne substancje chemiczne. Takimi odpadami nie pozwala się palić w zwykłych piecach. Na papierze wszystko zawsze wygląda dobrze, ale my nie chcemy sprawdzać tego w rzeczywistości. Mam nadzieję, że nie znajdzie się wykonawca robót i inwestycja przejdzie do lamusa.


Według planów inwestora, do pieca elektrociepłowni zlokalizowanej przy ulicy Brylantowej trafić ma nawet 30 tys. ton odpadów meblarskich rocznie. Mieszkańcy obawiają się, że dym z komina zawierał będzie rtęć, kadm, chlor i siarkę.

| red: mik, kap

ZOBACZ TEŻ:


Radni dokładnie przyjrzą się spalarni odpadów. Suwalczanie się niepokoją

4.06.2019, 11:20

Złożony z radnych zespół kontrolny zbada, czy spalarnia odpadów w podsuwalskim Dubowie powstaje zgodnie z prawem. To efekt skargi, jakie na działania prezydenta Suwałk złożył społecznik Jerzy Ząbkiewicz.


Pod Suwałkami powstaje elektrociepłownia. Mieszkańcy boją się, że będą wdychać rtęć, kadm i chlor

16.05.2019, 07:15

Spalarnię zlokalizowano przy ulicy Brylantowej na terenie należącym do firmy Padma. To z jej fabryki do pieca trafi rocznie nawet 30 tys. ton odpadów. Alarmują o tym suwalczanie, którzy pytają też, dlaczego władze miasta wydając na to zgodę nie skonsultowały jej z mieszkańcami.

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczfot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok