Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Strefą ciszy na jeziorach Sumowo i Dmitrowo zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku

Strefą ciszy na jeziorach Sumowo i Dmitrowo zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku

autor: Marcin Kapuściński

12.07.2019, 10:58, akt. 11:01

Sąd zajmie się sprawą na wniosek władz powiatu sejneńskiego, które na akwenach chciały wprowadzić zakaz pływania motorówkami, ale zgody na to nie wyraził wojewoda podlaski.

fot. M. Kapuściński
fot. M. Kapuściński

Rzecznik Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Dzierszko wyjaśnia, że przyjęta przez radnych uchwała zwierała uchybienia.


Powodem jej unieważnienia jest brak badania natężenia hałasu na tych jeziorach. Rada powiatu przed podjęciem uchwały powinna przeprowadzić ustalenia, czy na tych terenach  panują odpowiednie warunki akustyczne. Nakazuje to prawo ochrony środowiska. Jeżeli kryteria te zostaną spełnione, to wojewoda zaakceptuje dedycję powiatu.


Takie argumenty nie przekonują jednak starosty sejneńskiego. Maciej Plesiewicz zapowiada, że wkrótce sprawa trafi do sądu administracyjnego.


Ekspertyza nie jest tania i nie chcemy z tego tytułu ponosić dodatkowych kosztów. Sądziliśmy, że argumenty przedstawione w uzasadnieniu uchwały są wystarczające. Nie chcemy zawieść mieszkańców, którzy podpisali się pod wnioskiem o wprowadzenie zakazu. Uważam, że wprowadzenie strefy ciszy jest zasadne, bo przyroda jest  bardzo ważna dla rozwoju Sejneńszczyny.


Wprowadzenie zakazu poparła większość radnych powiatowych oraz mieszkańcy okolicznych wsi. Przeciwko były władze gminy Krasnopol, gdzie znajdują się jeziora oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Motorówki i skutery znikną z jezior Sumowo i Dmitrowo

17.06.2019, 10:26

Taką decyzję podjęli radni z powiatu sejneńskiego. Zakaz pływania pojazdami z silnikami spalinowymi obowiązywać będzie tam od najbliższej środy (19.06).


Gmina Krasnopol nie chce zakazu pływania motorówkami po jeziorach

17.05.2019, 08:05

Władze gminy Krasnopol negatywnie zaopiniowały zakaz używania łodzi z silnikiem spalinowym na jeziorach Dmitrowo i Sumowo. Takie ograniczenia na dwóch dużych akwenach wprowadzić chce sejneńskie starostwo.


Czy motorówki i skutery nie będą mogły wpływać na jeziora Sumowo i Dmitrowo?

14.03.2019, 11:13

Władze powiatu sejneńskiego chcą wprowadzić zakaz używania łodzi z silnikiem spalinowym na dwóch jeziorach.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. Archiwum
16.11.2019, 08:21, akt. 08:31

Zdarzyło się w tygodniuFotolia.com
15.11.2019, 12:44, akt. 12:46

Sejneński sąd uniewinnił urzędnika

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok