Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Remont schodów przy suwalskiej konkatedrze św. Aleksandra potrwa do końca października

Remont schodów przy suwalskiej konkatedrze św. Aleksandra potrwa do końca października

autor: Areta Topornicka

14.08.2019, 06:45

Tempo trwających prac uzależnione jest od hojności parafian, ponieważ na ten cel kościół nie dostał w tym roku żadnej dotacji. A inwestycja kosztuje blisko 300 tys zł.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak dodaje proboszcz Kazimierz Gryboś, jest jeszcze wiele do zrobienia.

Do wykonania zostało jeszcze położenie kamiennych stopni, które teraz znajdują się w zakładzie kamieniarskim. Tam mają przejść proces płomieniowania i zostać odpowiednio wyprofilowane. Konstrukcyjnie będzie to zrobione tak, aby pod wpływem wody i mrozu schody się nie rozchodziły, co było największym mankamentem dotychczasowego wykonania.

Na czas remontu schodów zdemontowano również figury świętych Romualda i Benedykta. Proboszcz Gryboś mówi, że one również zostały poddane renowacji:

Do tej pory figury oczyszczono z mchu, porostów oraz glonów, które pojawiły się na ich  powierzchni. Zostały naprawione ubytki. Teraz czekamy na podstawy z piaskowca, które mają zostać dowiezione. Po ustawieniu, na ścianach przy schodach bocznych będą one jeszcze dodatkowo zaimpregnowane. 

Dodatkowo wyremontowane zostaną również  bazy kolumn portyku konkatedry. Koszt tej inwestycji to około 40 tys zł, z czego niemal połowa pochodzi dotacji z urzędu miasta na remonty zabytków.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Szczątki ks. Kazimierza Hamerszmita spoczęły w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach

17.04.2019, 11:16

Przeniesienie szczątków ma związek z zakończonym na szczeblu diecezjalnym procesem beatyfikacyjnym tego wybitnego kapłana.


Suwalska parafia św. Aleksandra odkupi grunt pod częścią schodów prowadzących do konkatedry

27.09.2018, 10:48

Musi to zrobić, bo pierwsze stopnie znajdują się na terenie miejskim. Radni przyznali jednak parafii dużą bonifikatę, więc koszt zakupu wyniesie kilkadziesiąt złotych.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. archiwum
15.01.2021, 10:50

Zdarzyło się w tygodniuŁukasz Tyczkowski, fot. Marcin Iwanowicz
12.01.2021, 13:00, akt. 13:04

Dronowe opowieści - Łukasz Tyczkowski

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok