Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Rodzice niepełnosprawnych dzieci z Karolina nie chcą, by uczyły się one w Suwałkach

Rodzice niepełnosprawnych dzieci z Karolina nie chcą, by uczyły się one w Suwałkach

autor: Marcin Kapuściński

16.09.2019, 07:10, akt. 16:01

Władze gminy Giby chcą, aby dwójka niepełnosprawny dzieci ze szkoły w Karolinie uczyła się w oddalonych o 30 kilometrów Suwałkach. Choć zapowiadają, że zapewnią uczniom bezpłatny transport, to rodzice nie wyrażają na to zgody.

Szkoła w Karolinie, fot. Marcin Kapuściński
Szkoła w Karolinie, fot. Marcin Kapuściński

Zdaniem wójta Roberta Bagińskiego, szkoła w Karolinie generuje zbyt duży koszt, nie dając przy tym uczniom wystarczającej opieki. Dlatego niedawno zaproponował rodzicom przeniesienie pociech do innych placówek.


Zapewniamy transport spod domu do szkoły i z powrotem. Są w okolicy miejsca bardziej przygotowane do opieki na tymi dziećmi. Jest możliwość przeniesienia ich do Suwałk lub Olecka, a gmina pokryje koszt dojazdu. Dla samorządu to kwota około 2 tys. zł miesięcznie, a to taniej niż 300 tys. zł na utrzymanie budynku.


Rodzice odrzucili propozycję. Matka niepełnoprawnej dziewczynki Bożena Milewska dziwi się, że wójt wysyła dzieci do innych miejscowości, choć opieka w szkole w Karolinie zawsze była na wysokim poziomie.


Ta szkoła spełnia oczekiwania moje i mego dziecka. Córka chodzi tu już sześć lat i zna wszystkie obejścia. Ma zapewnioną opiekę logopedyczną, dodatkowe zajęcia indywidualne, a w tym roku miała nawet zajęcia rehabilitacyjne, które są jej bardzo potrzebne.


Do placówki w Karolinie uczęszcza obecnie ośmioro przedszkolaków i dwójka niepełnosprawnych dzieci, z którymi nauczyciel pracuje indywidualnie. Pozostałych uczniów rodzice pod koniec sierpnia przenieśli do szkoły w Gibach. Z pracy zrezygnowała wtedy większość nauczycieli.

| red: mik, maj

ZOBACZ TEŻ:


Rodzice przedszkolaków ze szkoły w Karolinie nie zgodzili się na przeniesienie dzieci

9.09.2019, 07:39

Proponował im to wójt gminy Giby, który wyliczył, że utrzymanie obiektu dla dziesięciorga dzieci kosztować będzie milion złotych.


W szkole w Karolinie nie tylko nie ma uczniów, nie pracują tam już też nauczyciele

4.09.2019, 12:19

Wójt podpisał ugodę z nauczycielami, którzy zrezygnowali z pracy. Władze gminy zapowiadają, że wkrótce ponowią próbę likwidacji placówki.


Na rozpoczęciu roku w Szkole Podstawowej w Karolinie pojawili się jedynie nauczyciele

3.09.2019, 07:26

Około 30 uczniów rodzice przenieśli bowiem do pobliskich Gib. Władze gminy nie mogą jednak zamknąć placówki i choć nie będzie tam lekcji, muszą wciąż wypłacać nauczycielom wynagrodzenia.

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
fot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?


fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok