Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowski radny Marcin Kleczkowski alarmuje, że miejska oczyszczalnia odprowadza do okolicznych rzek nie do końca oczyszczone ścieki

Augustowski radny Marcin Kleczkowski alarmuje, że miejska oczyszczalnia odprowadza do okolicznych rzek nie do końca oczyszczone ścieki

autor: Marcin Kapuściński

7.10.2019, 09:05, akt. 09:07

Zdaniem radnego, problem pojawia się w czasie obfitych opadów deszczu, a nieczystości płyną wtedy nawet do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Wiceburmistrz Augustowa Filip Chodkiewicz uważa te zarzuty za bezzasadne.


- Nie ma takiej technicznej możliwości, aby oczyszczalnia nie przyjęła ścieków. W sytuacji, gdy napływ nieczystości przewyższyłby jej możliwości przerobowe, spowodowałoby to przelanie zbiorników. W tracie obfitych opadów deszczu do naszej oczyszczalni wpływa około 9 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę, ale mamy dane, że była ona w stanie przerobić nawet 16 tys. metrów.


Kleczkowski podkreśla, że wiedzę o nieprawidłowościach ma od pracowników oczyszczalni.


- Wiem, że mechanizm zrzucania ścieków do okolicznych rowów melioracyjnych miał miejsce. Płynęły one później do rzeki Turówki i dalej do Netty. Owszem augustowska oczyszczalnia może jednorazowo przyjąć ponad 15 tys. metrów. Ale w perspektywie dwóch dni nie jest w stanie przerabiać takich ilości. Dlatego musi wtedy odprowadzać rozcieńczone deszczówką ścieki do rowu.


Kleczkowski wystosował do burmistrza Augustowa interpelację, w której wzywa do wyjaśnienia sprawy. Deklaruje, że jeżeli nie będzie odpowiedniej reakcji władz miasta, to powiadomi inne instytucje.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Ścieki, które w ubiegłym tygodniu wpłynęły w Suwałkach do Czarnej Hańczy spowodowały kilkunastokrotne przekroczenie norm

12.09.2019, 07:09

Rzeka wprawdzie szybko się oczyściła, jednak większość ścieków dotarła najprawdopodobniej do jeziora Wigry.


Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła śledztwo w sprawie zanieczyszczenia ściekami Czarnej Hańczy

9.09.2019, 06:58

Zapadła decyzja o wszczęciu postępowania z artykułu 182 kodeksu karnego. Mówi on o zanieczyszczeniu środowiska w znacznych rozmiarach, za co grozi do 5 lat więzienia.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu BiałystokMarcin Krawiecki, źródło: Ślepsk Malow Suwałki
4.07.2024, 20:51, akt. 21:19

Ślepsk Malow Suwałki ma nowego zawodnika

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok