Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Radny krytykuje prezydenta. Rodzice o nianie upomną się na sesji

Radny krytykuje prezydenta. Rodzice o nianie upomną się na sesji

26.10.2019, 12:00, akt. 12:13

- Decyzję o likwidacji etatów niań w suwalskich przedszkolach należy jak najszybciej zmienić - powiedział piątkowy gość Studia Suwałki, opozycyjny radny Jarosław Schabieński.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Jak zauważył, osoby pracujące na tych stanowiskach pełnią bardzo ważną rolę.

- Niania podejmuje pewne działania opiekuńcze, dotyczące często takich podstawowych kwestii, jak wyprowadzenie do toalety, czy zajęcie się dzieckiem kiedy płacze - w sytuacji, gdy nauczycielka jest zajęta czymś innym, albo nie może tego wszystkiego zrobić. Pełnią one też taką ważną rolę - powiedziałby - odgromnika emocjonalnego dla tych dzieci. Jak powiedział jeden z rodziców - kiedy jego pociecha przychodzi z przedszkola, najwięcej mówi o niani.

Jak informowaliśmy, nianie - pracujące w grupach 3-latków - mają zniknąć z suwalskich przedszkoli od nowego roku. W skali całego miasta opiekują się kilkuset maluchami. Swoją decyzję władze tłumaczą m.in. względami oszczędnościami.  

- Nie wolno na dzieciach oszczędzać, bo to jest nasza przyszłość. To jest tak banalne, że z pewnym zakłopotaniem to przytaczam. Nie wolno oszczędzać zwłaszcza na tych najmniejszych dzieciach, które do przedszkola trafiają i które są na takim etapie rozwojowym, że tej opieki potrzebują. Z punktu widzenia budżetu miasta nie jest to jakaś wielka kwota. Ze względu na dzieci, to duże zagadnienie, ale ze względu na budżet miasta - bardzo małe. I myślę, że bez trudności można ten problem rozwiązać. Tylko potrzebna jest dobra wola.      

Podczas niedawnego posiedzenia komisji oświaty suwalskiej rady miejskiej stanowisko Schabieńskiego poparł radny z ugrupowania prezydenta - Adam Ołowniuk. Na razie nie wiadomo, czy może to oznaczać, iż w sprawie niań władze zmienią zdanie. W najbliższą środę (30.10) odbędzie się sesja rady miejskiej. Rodzice trzylatków zapowiadają, że się tam pojawią.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Schabieński

25.10.2019, 11:25

- Z punktu widzenia budżetu miasta utrzymanie niań w grupach 3-latków nie jest jakimś wielkim wydatkiem - mówi Jarosław Schabieński.


W suwalskich przedszkolach od nowego roku nie będzie niań. Rodzice są zaniepokojeni

22.10.2019, 10:03

Decyzja władz Suwałk to niebezpieczne obniżenie standardów opieki- mówią rodzice 3-letnich maluchów.

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krewfot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok