Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na trasie Sejny-Zelwa znów kursuje autobus, który dowozi dzieci do szkoły

Na trasie Sejny-Zelwa znów kursuje autobus, który dowozi dzieci do szkoły

autor: Marcin Kapuściński

5.11.2019, 08:39, akt. 10:00

Mimo wcześniejszych deklaracji, pierwszego dnia skorzystały z niego tylko dwie osoby. Władze powiatu liczą, ze sytuacja się poprawi i z czasem połączenie będzie rentowne.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Kilka lat temu PKS Nova zlikwidowała kurs do Zelwy. Przez to coraz większym problemem stało się dowożenie dzieci do szkół. Niedawno powiat postanowił zlecić obsługę trasy prywatnemu przewoźnikowi.

Na spotkaniach organizacyjnych zainteresowanie dojazdem deklarowało 35 osób. Starosta sejneński Maciej Plesiewicz informuje, że pierwszy autobus jechał jednak prawie pusty.

Pierwszego dnia tylko dwie osoby skorzystały z tego kursu. Umowa z przewoźnikiem została zawarta bezpośrednio przed Świętem Zmarłych. Niewielu mieszkańców miało więc informacje o możliwości wykupieniu biletów. Zakładam, że z czasem będzie lepiej.

Plesiewicz podkreśla, że powiat na uruchomienie kursu otrzymał wsparcie z rządowego Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Otrzymaliśmy od wojewody złotówkę do wozokilometra na listopad i grudzień. Na tyle jest zawarta umowa. To kwota 3,5 tys. zł, a pozostałą cześć pokryje samorząd powiatu i gminy Sejny. Jeśli będzie zainteresowanie na poziomie wymaganej rentowności, to będziemy starali się w grudniu złożyć wniosek na kolejny rok i utrzymać linię.

Przywrócone połączenie autobusowe liczy 45-kilometrów i biegnie przez 14 przystanków na trasie między Sejnami i Zelwą. Autobus przejeżdża m.in. przez Giby, Berżniki i Ogrodniki.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Prywatny przewoźnik będzie dowoził uczniów do szkół średnich w Sejnach

1.10.2019, 07:17

Takie rozwiązanie planuje gmina Sejny wraz ze starostwem powiatowym. Pierwszy próbny autobus kursować ma na trasie do Zelwy. Część kosztów samorządy pokryją z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych.


PKS Nova chce pieniędzy od samorządów

22.06.2018, 09:20

Ponad 35 tys. złotych oczekuje PKS Nova za przywrócenie linii autobusowej na trasie Suwałki — Sejny — Zelwa.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok