Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Święto Niepodległości. Jak będzie świętować Suwalszczyzna

Święto Niepodległości. Jak będzie świętować Suwalszczyzna

autor: Areta Topornicka

10.11.2019, 10:10

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz seans opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki - tak Święto Niepodległości obchodzić będą suwalczanie.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Uroczystości rozpoczną się o 10:30 mszą świętą w  konkatedrze świętego Aleksandra. Po niej zebrani przejdą na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie o 12:00 wszyscy razem zaśpiewają hymn. Będą też wystąpienie okolicznościowe i złożenie kwiatów. O 19 w Suwalskim Ośrodku Kultury zaplanowano "Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Labunia.

Jak co roku w listopadowe obchody włącza się też młodzież. Już po raz 14. przejdzie ulicami Suwałk w Młodzieżowym Marszu Niepodległości. Poprzedzi go msza święta, którą zaplanowano o 16:00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra. O szczegółach mówi Sylwia Urbanowicz:

Po mszy św. przejdziemy pod Dąb Wolności, gdzie odbędą się okolicznościowe przemówienia,  złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po tym uformujemy kolumnę marszową na parkingu przy ul. Hamerszmita i następnie ulicami Mickiewicza oraz Bakałarzewską przejdziemy na cmentarz  pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej. Tam również będzie okolicznościowe przemówienie i modlitwa.

W Augustowie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie o godz. 9.45 msza św.  pod przewodnictwem biskupa Jerzego Mazura. Następnie o 12.00 na Rynku Zygmunta Augusta wszyscy wspólnie odśpiewają hymn państwowy. O 16.30 w Kinie Iskra zaplanowano spektakl muzyczny inspirowany wierszami Lucyny Jakubiak-Poręby „Kwiaty mojego ogrodu – kwiaty w narodowej pamięci”

101.  rocznicę niepodległej Polski uczczą też mieszkańcy Sejn. Obchody rozpoczną się o 10:00 mszą świętą w Bazylice Nawiedzenia NMP. Później odbędzie się przemarsz ze 100-metrową flagą Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyste zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy najważniejszych w mieście pomnikach i tablicach.  O godz. 11.45 zaplanowano uroczystą akademię w Ośrodku Kultury w Sejnach.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiufot. Szkoła Podstawowa w Raczkach
7.08.2020, 10:28, akt. 10:53

Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?

Fotolia.com
6.08.2020, 08:48

"Suwałki bez plastiku"
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok