Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Szpital Wojewódzki w Suwałkach musi przeszkolić personel medyczny z zakresu praw pacjenta

Szpital Wojewódzki w Suwałkach musi przeszkolić personel medyczny z zakresu praw pacjenta

autor: Areta Topornicka

12.12.2019, 07:51

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował też, ze ma wprowadzić zasady postępowania diagnostyczno-leczniczego w sytuacjach, gdy u chorego podejrzewa się zakażenie.

fot. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach
fot. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach

Chodzi o sprawę z 2012 roku i skargę suwalczanina Edwina Gałkowskiego dotyczącą ośmiu lekarzy z Suwałk i Sejn. Do znajdujących się tam placówek trafił jego 82-letni ojciec.  Zdaniem rodziny, był on leczony niewłaściwie. Dlatego zmarł. Jak mówi Edwin Gałkowski, suwalscy lekarze, nie czekając na wyniki badań, od razu skierowali jego ojca do hospicjum:

Lekarz w dniu 21 maja 2012 r. w dokumentacji medycznej napisał, że leczenie przyczynowe jest już zakończone oraz że pacjent jest skierowany do leczenia objawowego, czyli do hospicjum.  A przecież pacjent miał dopiero co pobrany mętny płyn  do badania. Lekarze nie czekając na wyniki, wypisali skierowanie do opieki paliatywnej. W dokumentacji medycznej mojego ojca nie ma wdrożonego żadnego leczenia.

Po dogłębnej, trwającej kilka lat analizie  Rzecznik Praw Pacjenta przyznał Edwinowi Gałkowskiemu rację.  

Rzecznik Praw Pacjenta ostatecznie stwierdził naruszenie prawa pacjenta Mirosława Gałkowskiego do świadczeń zdrowotnych przez Szpital Wojewódzki  im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Uzasadnienie tego wyroku jest 4-stronicowe.  To pismo, które otrzymałem 6 grudnia, zostało również skierowane do dyrektora suwalskiego szpitala Adama Szałandy.

Szpital ma 30 dni na przeszkolenie personelu medycznego  oraz na wprowadzenie zasad postępowania diagnostyczno-leczniczego.  Dyrektor placówki Adam Szałanda nie zgodził się na nagranie w tej sprawie. W rozmowie telefonicznej zapewnił jednak, że wszelkie zalecane przez rzecznika działania zastaną podjęte.  

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowiczfot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok