Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowianie nie zgadzają się na zaproponowane warianty budowy południowo-wschodniej obwodnicy miasta

Augustowianie nie zgadzają się na zaproponowane warianty budowy południowo-wschodniej obwodnicy miasta

autor: Areta Topornicka

30.01.2020, 16:06, akt. 20:18

Każdy z wariantów jest nie do zaakceptowania. Tak o propozycjach trasy południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa mówią członkowie Augustowskiego Obywatelskiego Komitetu Protestacyjnego. Pismo w tej sprawie wysłali już do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Fot. Areta Topornicka
Fot. Areta Topornicka

Przewodniczący komitetu Leszek Cieślik sprzeciwia się też modernizacji drogi krajowej nr 16 z Augustowa do Ogrodnik, tak by po remoncie mogły nią jeździć samochody ciężarowe.

Krajowy oraz międzynarodowy ruch pojazdów ciężkich powinien się odbywać po drogach, które mają co najmniej dwie jezdnie w jednym kierunku. Natomiast pomysł uruchomienia takiego ruchu na siedmiometrowej drodze, która posiada pas jezdny tylko w jednym kierunku świadczy o tym, że ktoś zupełnie nie liczy się z mieszkańcami Augustowa - mówi Leszek Cieślik.

Członkowie komitetu uważają, że nawet gdyby obwodnica przebiegała po wschodniej stronie miasta, mieszkańcy odczują ruch pojazdów ciężarowych. Jak mówi Jerzy Demiańczuk z komitetu - jedyną słuszną alternatywą jest skierowanie ruchu tranzytowego na trasę Suwałki-Sejny.

Tam, gdzie teraz kończy się obwodnica Suwałk, ma powstać węzeł. Z tego węzła można wyprowadzić drogę w kierunku Sejn, aż do Ogrodnik. Droga ta może przebiegać właśnie tymi terenami, które nie są tak atrakcyjne turystycznie. Wtedy uda się ominąć przyrodnicze walory Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego. Takie rozwiązanie usatysfakcjonuje wszystkich - zaznacza Jerzy Demiańczuk.

Przypomnijmy, że taki sam pomysł na poprowadzenie obwodnicy Augustowa miał burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Jednak przedstawiciele GDDKiA po analizach doszli do wniosku, że parametry drogi Suwałki-Sejny nie są dostosowane do ruchu tranzytowego.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Nowa obwodnica Augustowa to za mało. Starosta augustowski apeluje też o trzy objazdy wsi i przebudowę drogi do Białegostoku

29.01.2020, 15:01

- Przebudowa drogi numer 16 z Augustowa do Ogrodnik musi być połączona z modernizacją innych tras w północno-wschodniej Polsce - uważa starosta augustowski Jarosław Szlaszyński, który był gościem Studia Suwałki.


Budowa obwodnicy Sejn może uwolnić Augustów od ciężarówek jadących z Litwy

27.01.2020, 06:37

Uważa tak burmistrz Arkadiusz Nowalski, który proponuje skierowanie ruchu tranzytowego obok swojego miasta, a dalej trasą Suwałki-Sejny. Drogowcy wyjaśniają jednak, że obecnie nie jest to możliwe.


Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta

22.01.2020, 16:12

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa nowy wariant przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy miasta. Propozycja burmistrza zakłada bowiem odsunięcie trasy od miasta, aż na tereny leśne za jeziorami Sajno i Studzieniczne.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: stock.adobe.com
25.07.2024, 08:49, akt. 08:57

Takiej imprezy w regionie jeszcze nie było


Grupa podlaskiej policji będzie się specjalizować w łapaniu piratów drogowych, fot. Wojciech Szubzda
23.07.2024, 06:10, akt. 07:22

Piraci drogowi nie odpuszczajągalitskaya - stock.adobe.com
22.07.2024, 11:50, akt. 11:57

W Sejnach powstaną nowe mieszkania komunalne

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cupźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok