Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta

Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta

autor: Marcin Kapuściński

22.01.2020, 16:12, akt. 16:50

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa nowy wariant przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy miasta. Propozycja burmistrza zakłada bowiem odsunięcie trasy od miasta, aż na tereny leśne za jeziorami Sajno i Studzieniczne.

Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta, fot. Marcin Kapuściński
Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta, fot. Marcin Kapuściński

Przedstawiciele GDDKiA przeanalizują zgłoszony przez władze Augustowa wariant przebiegu obwodnicy miasta - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Deklaracja padła w środę (22.01) z ust przedstawicieli białostockiego oddziału GDDKiA, którzy w Augustowie na posiedzeniu miejskiej komisji rozwoju przedstawili sześć wstępnych tras przebiegu obwodnicy. Radni i mieszkańcy zgodnie skrytykowali każdy z wariantów.

Zastrzeżenia do propozycji drogowców przedstawił przewodniczący miejskiej komisji rozwoju Dariusz Ostapowicz. 

- Warianty zagrażają terenom istotnym przyrodniczo m.in. jezioru Sajno oraz starorzeczu Netty. Naruszą spokój i ciszę mieszkańców Augustowa. Spowodują konieczność budowy nawet dwóch mostów na kanałach. Przebiegają po terenach bagiennych, a to wymusi zastosowanie kosztownej technologii. Zakładają również ruch ciężarowy przez zabytkową śluzę Przewięź w pobliżu sanktuarium maryjnego w Studzienicznej - mówi Dariusz Ostapowicz.

Siódmy i odsunięty od miasta wariant przedstawił burmistrz Mirosław Karolczuk. Trasa zaczyna się w miejscowości Zielone na trasie Białystok-Augustów i wychodzi we wsi Dalny Las na drodze do Sejn.

Da się wytyczyć trasę obwodnicy nie wchodząc w cenne obszary przyrodnicze, omijając siedziby ludzkie i tereny rolnicze. Przyniesie to taki efekt, że nie ma tirów w mieście, brak uciążliwości dla mieszkańców i unika się wykupu gruntów

- mówi burmistrz.

Zastępca dyrektora białostockiego oddziału GDDKiA Elżbieta Urbanowicz zapewnia, że wariant burmistrza zostanie przeanalizowany.

- Przyjrzymy się mu jak najszybciej. Nie określę jednak terminu, kiedy będziemy go rozpatrywać. Sprawie będzie musiała się przyjrzeć również centrala dyrekcji w Warszawie - mówi Elżbieta Urbanowicz.

Powstanie drugiej obwodnicy wymuszone jest remontem drogi krajowej nr 16 od Augustowa w stronę granicy z Litwą. Według planów GDDKiA modernizacja trasy ma zakończyć się w 2022 roku, a budowa objazdu w 2025. Niewykluczone więc, że na trzy lata ciężarówki wrócą do miasta.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Czy przez Augustów znowu będą przejeżdżały tiry? Tak może się zdarzyć po modernizacji drogi krajowej nr 16

4.12.2019, 07:18

W związku z planami modernizacyjnymi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła wykonawcę studium budowy południowo-wschodniej obwodnicy.


Drogowcy szukają projektantów, którzy opracują wstępny plan przebudowy trasy Augustów-Sztabin-Suchowola

3.12.2018, 08:06

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad chce zmodernizować drogę w wariancie 2+1.


Ekspresówki połączą się pod Ełkiem. Augustów czeka na 2+1

10.08.2018, 07:42

Via Balticą z Via Carpatią połączy się między Ełkiem a Knyszynem. Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło właśnie prace przygotowawcze budowy tej drogi. Wkrótce mają zapaść również decyzje odnośnie poszerzenia trasy łączącej Augustów z Białymstokiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”

W piątek (28.02) w białostockiej Zmianie Klimatu koncert Julii Marcell. Transmisja w Polskim Radiu Białystok od 19:10. Artystka zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”.

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


fot. Adam Dąbrowski
REGION
25.02.2020, 22:20, akt. 26.02.2020, 08:39

OSP w Przytułach ma nowy wóz strażacki


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok