Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Miasto jest gotowe odkupić działkę przy ulicy Franciszkańskiej, ale mieszkańcy będą się musieli do tego dołożyć

Miasto jest gotowe odkupić działkę przy ulicy Franciszkańskiej, ale mieszkańcy będą się musieli do tego dołożyć

autor: Marcin Kapuściński

25.02.2020, 11:20, akt. 11:28

Mieszkańcy suwalskiego osiedla leżącego wzdłuż ulicy Franciszkańskiej chcą w szerszym gronie omówić przyszłość wąskiej działki, gdzie powstać mogą trzy bloki. Planują wspólnie rozważyć, czy i ile dołożą do wykupu oraz zagospodarowania tego terenu.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Problemowa nieruchomość ma około 40 metrów szerokości i oddziela od siebie dwa bloki. Z analiz miejskich planistów wynika, że mogą tam powstać kolejne budynki. Suwalczan niepokoi, że zasłonią one ich okna. Zaapelowali więc do władz miasta o odkupienie działki i wytyczenie tam terenów rekreacyjnych.

Prezydent Czesław Renkiewicz przyznaje, że rozważa taki pomysł. Chce jednak, aby mieszkańcy osiedla dołożyli się do przedsięwzięcia.


- Proponuje, abyście przedyskutowali to na zebraniu wspólnoty. Potem przystąpimy do zmiany planu i wykroimy cześć terenu np. pod tereny zielone lub parkingi. Porozmawiamy również z właścicielem gruntu. Jeżeli miasto ma wykupić tę działkę, to czekamy na deklarację, ile dołożą się mieszkańcy okolicznych wspólnot mieszkaniowych. Chodzi o partycypację, ale oczywiście na miarę państwa możliwości.


Mieszkający tuż przy problemowej nieruchomości współorganizator protestu Andrzej Grygo liczy, że do inicjatywy dołączą sąsiedzi z innych bloków. Przypomina, że pod petycją przeciwko zabudowaniu działki podpisało się 500 osób.


- Bloki nie mogą powstać tak blisko okien. Bo będzie, jak na Kowalskiego, gdzie wieżowce są obok małych bloków. Ludzie z Franciszkańskiej 2 i 2a też są niezadowoleni. Gdyby ich zapytać, czy są szczęśliwi z takiej sytuacji, też powiedzieliby, że nie.


Organizatorzy mają wkrótce powiadomić o terminie spotkania. Chcą na nie zaprosić władze miasta oraz właściciela nieruchomości.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Sprawdziły się obawy suwalczan z ulicy Franciszkańskiej. Na pustym placu obok ich bloku powstać mogą nawet trzy nowe budynki

19.02.2020, 12:26

Urzędnicy zapewniają, że obiekty nie będą wysokie, ale mieszkańcy nie wierzą w ich zapewnienia.


Suwalczanie narzekają na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

25.01.2020, 13:04

Suwalczanie żartują, że w mieście nie można wystawić doniczki przed dom, bo zaraz jakiś deweloper wybuduje tam blok. A już na poważnie, narzekają na plany miejscowe, które pozwalają na budowę osiedli bez parkingów, terenów zielonych i miejsc zabaw dla dzieci.


Władze Suwałk analizują, jaki budynek może powstać na pustym terenie między blokami przy ulicy Franciszkańskiej

24.01.2020, 06:19

Mieszkańcy osiedla obawiają się, że deweloper postawi tam blok, który przysłoni im okna, a w okolicy nie będzie już wolnych miejsc parkingowych.


Suwałki. Mieszkańcy obawiają się, że przy ulicy Franciszkańskiej będzie jeszcze bardziej ciasno

27.12.2019, 11:22

Już dziś na suwalskim osiedlu przy ulicy Franciszkańskiej bloki stoją bardzo blisko siebie.


Suwalczanie z ulicy Franciszkańskiej nie zgadzają się na budowę bloku tuż pod ich oknami

24.12.2019, 07:35

Obawiają się, że nowy budynek przysłoni im okna, a na osiedlu nie będzie już wolnych miejsc parkingowych. Dziwią się, że Ratusz przygotował plan miejscowy, który na to pozwala.

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

źródło: stock.adobe.com
7.04.2020, 13:35, akt. 13:40

Próbne matury on-line
źródło: stock.adobe.com
7.04.2020, 08:06

Książki w kwarantannieźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok