Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Niespodziewana propozycja prezydenta w sprawie Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego

Niespodziewana propozycja prezydenta w sprawie Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego

autor: Jakub Mikołajczuk

20.03.2020, 08:07

Choć po posiedzeniach komisji rady miejskiej kwestia korzystania przez szkoły z budżetu obywatelskiego wydawała się przesądzona, wszystkich zaskoczył prezydent Czesław Renkiewicz.

Źródło: UM Suwałki
Źródło: UM Suwałki

Podczas ostatniej sesji złożył wniosek, by placówki oświatowe takich możliwości pozbawić w ogóle. Wcześniej - jak informowaliśmy - radni ustalili, że szkoły będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów kulturalnych lub społecznych. Natomiast nie inwestycyjnych. 

W ocenie prezydenta Renkiewicza, sytuacja powinna być klarowna - pieniądze tylko dla inicjatyw oddolnych, a nie tak dużych instytucji jak szkoły.

- Chciałbym zaproponować najbardziej radykalną autopoprawkę. Chodzi o całkowite wykluczenie projektów realizowanych na terenie szkół i przedszkoli.

Przypomnijmy, że w trakcie konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego taką propozycję suwalskie władze odrzuciły. Teraz jednak całkowicie zmieniły zdanie. 

Radni nie przyjęli poprawki prezydenta. Zaakceptowali jedynie to, że szkoły nie mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych. Natomiast - jak mówi radny Marek Zborowski-Weychman - z budżetu obywatelskiego całkowicie nie zostały wykluczone.

- Chodzi o wydarzenia społeczno-kulturalne, na które jest przeznaczonych 100 tys. zł. Takich projektów można za to zrealizować co najmniej 5. Powinna być możliwość, aby jeden z nich realizowała szkoła. Wydarzenia związane z historią miasta czy szkoły mogłyby stać się wydarzeniami miejskimi.

Na tegoroczny suwalski budżet obywatelski, miasto przeznaczyło 2,6 mln zł.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwałki. Budżet obywatelski nie dla szkół

18.03.2020, 12:57

W ramach budżetu obywatelskiego suwalskie szkoły będą mogły ubiegać się jedynie o dofinansowanie imprez sportowych, kulturalnych i społecznych. W dodatku, w danym roku dofinansowanie otrzyma tylko jedna placówka.

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

fot. Marcin Kapuściński
1.04.2020, 08:06

Suwałki tną wydatki

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok