Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze Augustowa podejmą działania, które zapobiegną kolejnym zalaniom posesji

Władze Augustowa podejmą działania, które zapobiegną kolejnym zalaniom posesji

autor: Marta Sołtys

5.08.2020, 08:03

Taka deklaracja padła podczas spotkania urzędników z mieszkańcami. Padło tam też zapewnienie o zorganizowaniu systematycznej kontroli najważniejszych punktów w sieci deszczowej.

fot. Przemysław Niedbała
fot. Przemysław Niedbała

Burmistrz Mirosław Karolczuk przyznaje, że problem zalewaniem działek występuje coraz częściej. Miasto swoje działania chce rozpocząć od szczegółowej inwentaryzacji sieci odprowadzania deszczówki.

Nie powinno być tak, że woda płynie kanałem przez całe miasto. Powinna być ona z danego obszaru sukcesywnie odprowadzana. Po zinwentaryzowaniu naszej sieci, będziemy działać w dwóch kierunkach. Po pierwsze spróbować wybudować dodatkowe kanały, które odprowadzą deszczówkę bliżej rzeki. Będziemy również zastanawiać się, czy na niektórych obszarach miasta nie powinny powstać zbiorniki retencyjne.

Po spotkaniu mieszkańcy zalanych działek byli zadowoleni z ustaleń. Żałują jednak, że Ratusz zajął się tym problemem dopiero teraz.

Mówi Przemysław Niedbała, którego położona przy ulicy Młodości nieruchomość, zalewana jest po każdej większej ulewie.

Na szczęście nie zbagatelizowano naszych uwag. Sprawa jest skomplikowana i ma wiele zaszłości. Osoby, które podłączały się do sieci, nie wpadły na pomysł, żeby sprawdzić, czy ich przepustowość jest wystarczająca. Dopiero, gdy doszło do podtopień okazało się, że jest potrzeba zrewidowania planów odprowadzania wody z miasta.

Augustowianin zwraca uwagę, że problemem jest zbyt wąski kanał odprowadzający deszczówkę. Biegnie od przez cały Augustów i zbiera wodę z 80 proc. miasta. Mimo że w wielu miejscach zbliża się do zbiorników wodnych, omija je i znajduje ujście dopiero w rzece Turówce.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Czy kanały deszczowe w Augustowie są przestarzałe?

17.07.2020, 08:10

Intensywne opady deszczu sprzed dwóch tygodni spowodowały w Augustowie zalanie oczyszczalni ścieków. Nieczystości wraz z wodą deszczową trafiły do rowu melioracyjnego, a stamtąd do rzek Turówka i Netta.


Mokry problem w Augustowie

15.07.2020, 10:48

Mieszkańcy ulicy Młodości w Augustowie zarzucają władzom miasta, że nic nie robią, by zapobiec zalewaniu ich działek.


Po ulewnych deszczach plac zabaw przy ulicy Ustronie w Augustowie nie nadaje się do użytku

18.06.2020, 10:34

Plac znajduje się obok mostu, na którym niedawno wykładano chodnik.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Paweł Szyszko, fot. Iza Kosakowska
29.09.2020, 11:18, akt. 11:20

Rykowisko w Puszczy Augustowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok