Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Białogórach zabytkiem od 1991 roku

Zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Białogórach zabytkiem od 1991 roku

26.08.2020, 16:45, akt. 16:49

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku (PWKZ) poinformował w środę, że zniszczony cmentarz staroobrzędowców w Białogórach k. Sejn jest w ewidencji zabytków od 1991 roku. Sprawę zbezczeszczenia zwłok na cmentarzu prowadzi Prokuratura Rejonowa w Sejnach.

Ludzkie kości znaleziono na terenie przy cmentarzu staroobrzędowców w Białogórach koło Sejn, fot. Janusz Jewdokimow
Ludzkie kości znaleziono na terenie przy cmentarzu staroobrzędowców w Białogórach koło Sejn, fot. Janusz Jewdokimow

Stary cmentarz staroobrzędowców znajduje się na terenie prywatnej działki w Białogórach. Działka ma status rekreacyjno-wypoczynkowej. Od kilku tygodni na posesji trwały prace budowlane. W połowie sierpnia znaleziono tam ludzkie kości.

Właściciel posesji w swoim oświadczeniu napisał, że nic nie wiedział o istnieniu cmentarza na kupionej w 2016 roku działce. Dodał także, że nie wie, skąd wzięły się na posesji kości ludzkie.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku Małgorzata Dajnowicz w swoim stanowisku wysłanym do mediów poinformowała, że cmentarz istnieje w ewidencji zabytków od 1991 roku. Konserwator poinformowała, że właściciel działki otrzymał informację pisemną od PKWZ z kartą ewidencji zabytku i jego lokalizacją.

Z kolei Gmina Giby w swoim oświadczeniu poinformowała PAP, że "do chwili obecnej nie posiada żadnych dokumentów, z których wynikałoby, że na działce 47/2 w Białogórach był kiedykolwiek cmentarz. Nie jesteśmy w posiadaniu map ani dokumentów".

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku oraz Wschodni Kościół Staroobrzędowców złożyli do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa znieważenia zwłok oraz zniszczenia zabytku przez inwestora. Prokuratura w Sejnach nadzoruje śledztwo prowadzone przez policję.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka sejneńskiej policji Edyta Pacuk, funkcjonariusze zabezpieczyli kości i wykonali dokumentację fotograficzną obecnego stanu cmentarza.

Właściciele posesji oświadczyli, że zamierzali w tym sezonie uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sejnach poinformował, że na działce samowolnie rozpoczęto prace budowlane, więc inspektor wydał nakaz o wstrzymanie tych prac.

Za znieważenie zwłok grozi kara więzienia do 2 lat. 

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Właściciele działki w Białogórach, zapewniają że nie wiedzieli o dawnej nekropolii

25.08.2020, 15:34

Ani na mapach, ani w decyzji o warunkach zabudowy nie było informacji o cmentarzysku - zapewniają właściciele działki we wsi Białogóry w gminie Giby. W wydanym oświadczeniu podkreślają, że gdyby o tym wiedzieli, nigdy nie kupiliby takiej nieruchomości.


Prokuratura w Sejnach wszczęła postępowanie ws. znieważenia zwłok we wsi Białogóry w gminie Giby

21.08.2020, 21:05

Chodzi o dawny cmentarz staroobrzędowców. Tydzień temu znaleziono tam kilkanaście ludzkich kości.


Ludzkie kości znaleziono na terenie przy cmentarzu staroobrzędowców w Białogórach koło Sejn

14.08.2020, 15:38

Ludzkie kości sprzed ponad pół wieku znaleziono na terenie przy cmentarzu staroobrzędowców w Białogórach w powiecie sejneńskim. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Źródło fot. Policja
18.04.2024, 12:05, akt. 12:06

Zaginęła 15 – letnia mieszkanka Augustowa
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok