Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalski sąd uniewinnił ekspedientkę, która nie obsłużyła klientki bez maseczki

Suwalski sąd uniewinnił ekspedientkę, która nie obsłużyła klientki bez maseczki

autor: Areta Topornicka

16.09.2020, 15:10, akt. 15:38

Wcześniej, w trybie nakazowym, ten sam sąd skazał ją na 100 złotych grzywny. W uzasadnieniu wyroku sędzia Dominik Czeszkiewicz powołał się na niejednoznaczne przepisy.

Fot. Areta Topornicka
Fot. Areta Topornicka

Sąd uniewinnił ekspedientkę, która nie obsłużyła klientki bez maseczki - relacja Arety Topornickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do zdarzenia doszło w lipcu, w jednym z suwalskich sklepów. Ekspedientka poprosiła klientkę o zasłonięcie ust oraz nosa. Kobieta zlekceważyła prośbę, a gdy z tego powodu nie została obsłużona, złożyła w komendzie policji zawiadomienie o wykroczeniu. Wniosek o ukaranie skierowała do sądu miejscowa policja.

Sprzedawczynię ukarano grzywną w wysokości 100 zł. Ponieważ kobieta złożyła sprzeciw od tej decyzji, sprawa ponownie wróciła na wokandę Sądu Rejonowego w Suwałkach. Ekspedientka Renata B. nie przyznała się do winy.


- Nie obsłużyłam klientki zgodnie z obowiązującymi przepisami Ministerstwa Zdrowia. Pani nie miała zakrytych ust oraz nosa. Nie zgłosiła, że ma jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne. Zażądała jednak, abym ją obsłużyła. Nie chciałam podejmować decyzji, więc odesłałam ją na rozmowę do kierownika sklepu. W sklepie, w widocznych miejscach są porozwieszane informacje o obowiązku zakrywania ust i nosa. Pracodawca zobowiązał mnie do przestrzegania tych zasad. Uważam, że postąpiłam prawidłowo - mówiła Renata B.


Oskarżyciela posiłkowego, w tym przypadku Komendanta Policji w Suwałkach na sali reprezentowała asp. szt. Wioletta Kwaśniewska, która wnioskowała o uznanie winy obwinionej oraz o odstąpienie od wymierzenia kary ze względu na szczegóły tej sprawy.

Sędzia Dominik Czeszkiewicz do tego wniosku się nie przychylił i uniewinnił sprzedawczynię, podkreślał jednak, że sprawa, to wynik "niedbałej legislacji".


- Zgodnie z art. 135 Kodeksu Wykroczeń odpowiedzialności karnej podlega ten, kto, zajmując się sprzedażą towarów umyślnie bez podania przyczyny odmawia tej sprzedaży. Faktem jest, że obwiniona odmówiła sprzedaży. Jednak czy zrobiła to bez uzasadnienia? Otóż nie. Sprzedawczyni wyjaśniła, że miała świadomość panującej pandemii koronawirusa, oraz że w sklepie jest obowiązek noszenia maseczek. Powyższa, w ocenie sądu, była właśnie ta uzasadniona przyczyna, dla której pani odmówiła sprzedaży towarów - mówił sędzia Dominik Czeszkiewicz.


W ocenie sądu w sprawie noszenia maseczek i wyjątków od tego obowiązku istnieje szereg wątpliwości i to wątpliwości spowodowanych niedbałą legislacją. Od zawsze w sprawie wątpliwości co do stanu prawnego, sąd staje po stronie konstytucji i obywatela.

Klientka sklepu nie zgadza się z wyrokiem sądu. Policja ma teraz siedem dni, aby odwołać się od tego wyroku.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Sąd uniewinnił obwinionych o udział w próbie zablokowania marszu w Hajnówce

16.09.2020, 07:23

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w środę (16.09) sześć osób obwinionych o to, że próbowały bezprawnie zablokować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe.


Białystok: rozpoczął się proces trzech osób oskarżonych w sprawie związanej z agresją drogową

16.09.2020, 07:22

Proces trzech mężczyzn oskarżonych w związku z bójką, której tłem była agresja drogowa, rozpoczął się w środę (16.09) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku.


Pięcioro augustowskich radnych zarzuca lokalnemu tygodnikowi - Przeglądowi Powiatowemu zniesławienie

15.09.2020, 08:39

Podczas wczorajszej (14.09) konferencji prasowej radni zapowiedzieli pozwy w tej sprawie do sądu. Jak twierdzili, nie godzą się z zarzutami dotyczącymi tego, że poprzez blokowanie inwestycji hamują rozwój miasta.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Marlena Borowska
17.05.2024, 07:46, akt. 07:49

Ma niemal 300 lat i nadal zachwyca słuchaczy80. rocznica mordu w Berżnikach, fot. Iza Kosakowska
17.05.2024, 06:01, akt. 10:04

80 lat temu doszło do zbrodni w Berżnikach

Źródło fot. Google Maps
14.05.2024, 07:16, akt. 11:29

Opowieści różnej treści - Krzemianuchaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok