Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach powinny powstać punkty odbioru drobnych elektrośmieci

W Suwałkach powinny powstać punkty odbioru drobnych elektrośmieci

autor: Iza Kosakowska

8.10.2020, 10:53

Uważa tak radna Anna Gawlińska. W interpelacji do władz miasta za przykład podaje Kołobrzeg i Opole, gdzie mieszkańcy mogą oddać m.in. stare telefony, kable, żarówki, płyty CD czy pojemniki po tuszach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak zauważa, suwalczanie mają z tym problem.

Moja sąsiadka pytała na przykład, gdzie może wyrzucić stary zasilacz od laptopa, żeby nie wyrzucać go do śmietnika. Nikomu nie będzie się chciało z jednym zasilaczem jechać na drugi koniec miasta. Zależy mi, żeby była większa dostępność do punktów, gdzie można wyrzucać małe elektrośmieci.  W mieście ich nie ma. W niektórych sytuacjach można oczywiście oddać zużyty sprzęt do sklepu, ale wiadomo, że nikt nie idzie do sklepu z płytą CD, czy pojemnikiem po tonerze.

W naszym regionie elektrośmieci przyjmuje jedynie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, znajdujące się na obrzeżach Suwałk. Radna Gawlińska podkreśla, że nie każdy może tam dotrzeć. Dlatego takie punkty powinny powstawać w samym mieście.

Tam różne małe elektroodpady można by było wyrzucać. To by nie tylko ułatwiło ich zbiórkę, ale pomogło też środowisku. W tym kierunku powinna moim zdaniem iść większa edukacja.

Elektroodpady zawierają liczne trujące i szkodliwe dla środowiska substancje, jak rtęć, ołów czy obecny w bateriach kadm. Nie można ich wrzucać do zwykłych śmietników. Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. archiwum
15.01.2021, 10:50

Zdarzyło się w tygodniuŁukasz Tyczkowski, fot. Marcin Iwanowicz
12.01.2021, 13:00, akt. 13:04

Dronowe opowieści - Łukasz Tyczkowski

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok