Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mimo pandemii, w Suwałkach odbędzie się tradycyjna kwesta na odnowienie zabytkowych nagrobków

Mimo pandemii, w Suwałkach odbędzie się tradycyjna kwesta na odnowienie zabytkowych nagrobków

autor: Iza Kosakowska

28.10.2020, 11:19, akt. 11:32

W niedzielę (1.11) na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej pojawią się wolontariusze.

Fot. Irena Poczobut
Fot. Irena Poczobut

Jak zaznacza organizator zbiórki - Ewa Stąpór z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Św. Aleksandra w Suwałkach, wszystko odbędzie się zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

- Wszyscy w maseczkach, w rękawiczkach, a puszki będziemy podsuwać ofiarodawcom. Wolontariusze, to jak zwykle osoby związane z Akcją Katolicką, także przedstawiciele władz, oświaty czy kultury. Obawiamy się, że w tym roku ta kwesta będzie skromna, dlatego apelujemy o hojność. Liczy się każdy grosz. 

Co roku z zebranych pieniędzy odnawiany jest jeden z nagrobków. Czasem dodatkowo udaje się odrestaurować elementy zabytkowych pomników. W ubiegłym roku zebrano około 15 tysięcy złotych. Ewa Stąpór informuje, że odrestaurowano za to pomnik spoczywającego w Suwałkach obywatela Francji.

- To jest pomnik Francuza o nazwisku De Bie. Zmarł w 1864 roku, a urodził się we Francji w Lille. Skąd się tutaj wziął, tego jeszcze nie wiemy. W tej chwili jesteśmy na etapie poszukiwania informacji o nim. Ze względu na datę śmierci może brał udział w Powstaniu Styczniowym? Pomnik jest na liście konserwatora zabytków, dlatego został odnowiony z tej zeszłorocznej kwesty.

Kwesta rozpocznie się w niedzielę 1 listopada o godzinie 9 i potrwa do 16. Wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać przy głównych wejściach na nekropolię.

Zabraknie ich natomiast w Augustowie. W związku z pandemią koronawirusa tamtejsza kwesta została odwołana. Chętni mogą za to wpłacić pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na specjalne konto.  

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Rekordową kwotę pieniędzy zebrano podczas kwesty na suwalskim cmentarzu

4.11.2019, 11:21

14 tysięcy 956 złotych zebrali wolontariusze na ratowanie starych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Suwałkach.


Zbiórka na suwalskim cmentarzu. Wymagających renowacji nagrobków nie brakuje

31.10.2019, 11:34

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach przedstawiciele władz, harcerze i mieszkańcy będą zbierać datki do puszek na odnowienie starych, zabytkowych pomników.


Ewa Stąpór

30.10.2019, 11:10

- Jeżeli suwalczanie nie zadbają o stare nagrobki, to nikt inny tego nie zrobi - mówi Ewa Stąpór.

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


Emilia Kulbacki, fot. Iza Kosakowska
11.05.2021, 09:49, akt. 09:51

Opowieści różnej treści - Emil Kulbacki
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok