Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mieszkańcy gminy Raczki zapłacą drożej za śmieci

Mieszkańcy gminy Raczki zapłacą drożej za śmieci

autor: Marcin Kapuściński

30.11.2020, 07:10

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 17 do 25 zł. Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina zapłaci rocznie 480 zł więcej niż dotychczas.

fot. Anna Nielepiec Jałosińska
fot. Anna Nielepiec Jałosińska

Wójt gminy Andrzej Szymulewski podkreśla, że decyzja o podwyżce była konieczna. Firma, która wygrała przetarg na odbiór śmieci, zażądała bowiem dużo więcej niż w ubiegłym roku.

Ostatnio za wywóz płaciliśmy 940 zł za tonę, a teraz będziemy płacić 1236 zł. Z moich wyliczeń wynika, że ten wzrost jest nieuzasadniony. Przedsiębiorca wygrał też przetargi w innych gminach powiatu suwalskiego i wszędzie cena jest podobna. Uważam, że jest za mało firm, które zajmują się wywozem odpadów i przez to nie ma konkurencji.

Szymulewski przyznaje również, że mieszkańcy produkują coraz więcej śmieci.

Założenia były takie, że z naszej firmy wywozi się się około 750 ton odpadów rocznie. Obecnie z naszych wyliczeń wynika, że będzie to około 1000 ton. To wzrost o 30 procent. Nie wiem z czego to wynika. Być może siedzenie w domu spowodowało, że mieszkańcy robią porządki. Skoro ilość się zwiększa, automatycznie rośnie też cena opłaty od osoby.

Wójt liczy, że koszt wywozu śmieci przestanie rosnąć, gdy w gminie zakończy się modernizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W przyszłym roku pojawi się tam kompostownik i rębak. Dzięki temu bioodpady będą składowane na miejscu i zniknie opłata za ich wywóz.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Filipowa zapłacą dużo więcej za śmieci

18.11.2020, 07:34

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 16 do 26 zł za osobę miesięcznie. Dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego to wzrost o 600 zł rocznie.


Suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej monopolizuje odbiór śmieci w mieście

27.10.2020, 08:49

Od stycznia miejska spółka nie tylko otrzyma zlecenie od Ratusza na wszystkie odpady z domów jednorodzinnych i bloków, ale też wygrała przetarg na obsługę pozostałych budynków niezamieszkanych.


W Suwałkach będą wyrywkowo kontrolowane wiaty śmietnikowe

22.10.2020, 10:29

Zapowiedział to zastępca prezydenta Suwałk Łukasz Kurzyna. To odpowiedź na interpelację radnej Anny Gawlińskiej, która zwróciła władzom miasta uwagę na brud panujących w tych miejscach i unoszące się z nich nieprzyjemne zapachy.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok