Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach powstanie Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Caritas Diecezji Ełckiej

W Suwałkach powstanie Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Caritas Diecezji Ełckiej

autor: Areta Topornicka

2.12.2020, 09:41, akt. 09:43

Placówka, której patronem będzie ks. Kazimierz Hamerszmit, zostanie usytuowana w pokoszarowym budynku przy ulicy Pułaskiego. Pomieści niemal 90 pensjonariuszy.

fotolia.com
fotolia.com

Do tej pory na jej budowę Caritas otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Jak mówił gość Studia Suwałki - ks. Lech Łuba, obiekt znajduje się w sprzyjającej osobom starszych i schorowanym lokalizacji. Od kilku tygodni trwa tam kapitalny remont.

- Wszystko znajduje się w pokoszarowym budynku przy ul. Pułaskiego 24. Dawniej tymczasową siedzibę miała tam parafia pw. Chrystusa Króla. Powierzchnia gmachu to około 4 tys. metrów kwadratowych. To wymarzona lokalizacja. Jest tam bardzo dużo zieleni, teren jest wyciszony, a w pobliżu nie znajdują się duże blokowiska. Myślę, że ksiądz biskup i Caritas bardzo trafnie wskazali właśnie to miejsce.

Placówka będzie utrzymywana dzięki datkom i ofiarom. A czym będzie różniła się od istniejącego już w Suwałkach Domu Pomocy Społecznej "Kalina"?

- Ten dom opieki będzie różnił się tym, że mieszkańcami zaopiekuje się Caritas, a nie miejski samorząd. Oprócz opieki medycznej i gastronomicznej pensjonariusze będą mieli zapewnioną stałą opiekę duszpasterską. W ośrodku zamieszka kapelan i być może kilku księży w podeszłym wieku.

Inwestycja ma potrwać 2-3 lata. Wiadomo, że jej koszt znacznie przekroczy 5 mln zł. Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć powstanie tego domu ełcki Caritas zachęca do kupna Kalendarza Miłosierdzia na 2021 roku lub do bezpośrednich wpłat.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Ks. Lech Łuba

1.12.2020, 11:11

- Caritas otrzymał 5 milionów złotych na tę inwestycję, ale potrzeba o wiele więcej - mówi ks. Lech Łuba.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. archiwum
15.01.2021, 10:50

Zdarzyło się w tygodniuŁukasz Tyczkowski, fot. Marcin Iwanowicz
12.01.2021, 13:00, akt. 13:04

Dronowe opowieści - Łukasz Tyczkowski

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok