Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mieszkańcy Suwalszczyzny, którzy chcą oddać osocze, mają na to trzy dni w tygodniu

Mieszkańcy Suwalszczyzny, którzy chcą oddać osocze, mają na to trzy dni w tygodniu

autor: Areta Topornicka

4.12.2020, 09:42

Mogą to teraz zrobić od poniedziałku do czwartku, a nie jak do tej pory tylko w środy. Chętnych jest bowiem tylu, że tworzą się kolejki. Trzeba w nich czekać nawet po kilka godzin.

Oddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska
Oddaj krew razem z nami!, fot. Sylwia Krassowska

Jak mówi kierownik suwalskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Jolanta Osińska, wprowadzone zmiany znacznie usprawnią proces oddawania osocza.

W tej chwili możemy już sobie pozwolić na obsługę dawców osocza od poniedziałku do czwartku w godzinach 7-12. Należy liczyć się z tym, że będzie trzeba poczekać w kolejce. U jednego dawcy oddanie osocza trwa 20 minut, a u drugiego nawet 40. Zainteresowanie jest bardzo duże. Myślę, że będziemy mieli czym leczyć chorych na Covid-19.

W tę akcję włączają się przedstawiciele różnych instytucji i formacji mundurowych. W tym, jak mówi podkomisarz Eliza Sawko, suwalscy policjanci.

Wśród nas również są osoby, które chorowały na koronawirusa. W związku z tym, że są już ozdrowieńcami, zdecydowali, iż chcą podzielić się tym najcenniejszym darem, jakim jest teraz osocze. W ten sposób chcemy pomóc tym, którzy nadal walczą z chorobą.

W grudniu suwalski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czynny jest również w soboty od 7 do 11. Jednak w tym dniu pobierana będzie jedynie krew. Jolanta Osińska apeluje, aby zgłaszały się głównie osoby z najrzadszą grupą, czyli  Rh-. Z tych zasobów wydzielone zostanie również osocze dla chorych na Covid-19.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Wielu mieszkańców Suwalszczyzny oddaje osocze, by pomóc chorym na koronawirusa

17.11.2020, 11:36

Województwo podlaskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o pobieranie osocza.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. archiwum
15.01.2021, 10:50

Zdarzyło się w tygodniuŁukasz Tyczkowski, fot. Marcin Iwanowicz
12.01.2021, 13:00, akt. 13:04

Dronowe opowieści - Łukasz Tyczkowski

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok