Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Burmistrz Sejn chce częściowego odtworzenia miejskich sukiennic

Burmistrz Sejn chce częściowego odtworzenia miejskich sukiennic

autor: Marcin Kapuściński

14.01.2021, 11:09, akt. 11:12

Odtworzenie sukiennic i umieszczenie tam nazwisk sejnian zamordowanych w czasie XX-wiecznych konfliktów - to pomysł burmistrza Sejn dotyczą zniszczonej w czasie II wojny światowej budowli. Arkadiusz Nowalski liczy, że w przedsięwzięcie zaangażują się instytucje rządowe.

fot. UM w Sejnach
fot. UM w Sejnach

Pomysł rekonstrukcji spalonego przez Niemców obiektu zaproponowało przed laty Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Burmistrz Nowalski uważa jednak, że wystarczy odtworzyć tylko część budynku.

- Pytanie, czy funkcjonalność z pierwszej połowy XIX wieku jest wartością nadrzędną. Owszem, myślę, że powinniśmy skoncentrować się na przywróceniu tradycyjnego dla naszego miasta podziału architektonicznego. Uważam jednak, że to kolumnada sukiennic powinna wrócić do centrum, a los reszty tego budynku powinien być poddany dyskusji.

Nowalski chciałby, aby w odtworzonych arkadach pojawiły się nazwiska sejnian, którzy zginęli z rąk kolejnych okupantów. Liczy, że będzie to miejsce, gdzie między przedstawicielami państw dochodzić będzie do aktów pojednania. O swoim pomyśle rozmawiał m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

- Poprosiłem szanowanych architektów o przygotowanie koncepcji. Myślę, że w momencie, kiedy uporządkujemy kuriozalną sytuację prawną, będziemy mogli doprowadzić do szybkiego sfinalizowania naszych pomysłów. Jest to jeden z długów, jakie mamy wobec przeszłych pokoleń. Pamiętajmy, że Sejny dotknęło kilka apokalips XX wieku – zarówno Obława Augustowska, jak i Holokaust. Fajnie byłoby stworzyć miejsce, gdzie przywracamy pamięć i jednocześnie tworzymy miejsce dla żywych.

Jednak wcześniej muszą rozstrzygnąć się losy tej nieruchomości. Jak informowaliśmy, teren jest bowiem we władaniu Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a burmistrz walczy w sądzie, aby go odzyskać.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Spór o sukiennice w Sejnach trafił na sądową wokandę

12.01.2021, 12:26

Burmistrz Arkadiusz Nowalski pozwał bowiem Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i chce, aby oddało ono nieruchomość, na której zaplanowano odbudowę obiektu spalonego przez Niemców w czasie II wojny światowej.


Burmistrz Sejn domaga się zwrotu działki, na której miały powstać zabytkowe sukiennice

11.01.2021, 19:09

Burmistrz Sejn walczy przed sądem o zwrot nieruchomości, gdzie Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami planowało odbudowę spalonych w czasie wojny sukiennic. Stowarzyszenie nie chce jednak oddać terenu i oczekuje dodatkowych kilku lat na realizację przedsięwzięcia.


W Sejnach nie będzie sukiennic. Ale będą wykopaliska

28.02.2020, 07:29

W maju Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami chce zwrócić miastu działkę, na której planowano odbudowę zniszczonego w czasie wojny budynku.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokfot. UM Augustów
18.01.2021, 12:08, akt. 12:12

"E-problemy" augustowskich radnych
Ogromny pożar hotelu w Augustowie, fot. Słuchacz
17.01.2021, 13:47, akt. 19.01.2021, 11:35

Ogromny pożar hotelu w Augustowie [zdjęcia, wideo]

fot. archiwum
15.01.2021, 10:50

Zdarzyło się w tygodniu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok