Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Już nawet 8 lat więzienia grozi osobom, które nielegalnie zakopywały śmieci na terenie żwirowni w gminie Jeleniewo.

Już nawet 8 lat więzienia grozi osobom, które nielegalnie zakopywały śmieci na terenie żwirowni w gminie Jeleniewo.

autor: Iza Kosakowska

21.04.2021, 09:20, akt. 10:16

Suwalska prokuratura okręgowa postawiła nowe zarzuty sześciu podejrzanym w sprawie, która ujrzała światło dzienne w sierpniu 2019 roku.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel podkreśla, że w śledztwie kluczowa była opinia biegłego z zakresu mykologii i ochrony środowiska.

- Okazało się, że w następstwie nielegalnego składowania odpadów doszło do istotnego obniżenia jakości ziemi. Ta opinia pozwoliła na zmianę zarzutów wszystkim podejrzanym. Usłyszeli oni  zarzuty, że wspólnie i w porozumieniu na terenie żwirowni należącej do firmy, wbrew przepisom składowali odpady poremontowe i budowlane w postaci gruzu, styropianu, folii, tworzyw sztucznych oraz przesortowanych odpadów komunalnych.  

W procederze brali udział dwaj właściciele jeleniewskiej firmy, kierownik zakładu, dwaj kierowcy oraz operator koparki.

- Zwożono odpady samochodami ciężarowymi, umieszczano na terenie żwirowni i zasypywano. Za ten czyn grozi kara 8 lat pozbawienia wolności. Jednemu ze współwłaścicieli firmy dodatkowo zarzucono, że dokonał nielegalnego przywozu odpadów drzewnych z Litwy. Kara za to nawet 5 lat pozbawienia wolności.  

Wobec podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Prokuratura zapowiada, że wkrótce do sądu trafi akt oskarżenia w tej sprawie.

| red: mik
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
fot. Katarzyna Turowicz
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach


fot. Marta Sołtys
13.08.2022, 17:36, akt. 17:39

Zlot samochodowy w Augustowie [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok