Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zasłużony suwalski ksiądz, bohater bitwy o Anglię i twórca Reksia - zostali zarejestrowani jako tajni współpracownicy służb PRL

Zasłużony suwalski ksiądz, bohater bitwy o Anglię i twórca Reksia - zostali zarejestrowani jako tajni współpracownicy służb PRL

autor: Tomasz Kubaszewski

6.05.2021, 11:00, akt. 11:19

Mowa o księdzu Jerzym Zawadzkim, generale Witoldzie Urbanowiczu oraz urodzonym w Suwałkach reżyserze i scenarzyście filmów animowanych Lechosławie Marszałku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Informacje na ten temat znajdą się w Suwalskim Słowniku Biograficznym. Jego redaktor naczelny - historyk Andrzej Matusiewicz, który był gościem Radia Białystok, przyznaje że szczególnie sprawa Urbanowicza może szokować.

Może to być zaskoczenie dla osób, które nie miały dostępu do tej dokumentacji. Tak się zdarza w wielu przypadkach wielu osób, że współpracowały, że były zarejestrowane, że miały drugą twarz, czy drugie życie. Ale to jest w historii coś naturalnego.  

Nasi słuchacze nie kryli też zdziwienia rejestracją księdza Zawadzkiego, który w czasach PRL angażował się w działalność antykomunistyczną, tworzył katolickie szkoły, krzewił wartości chrześcijańskie wśród młodzieży.

Andrzej Matusiewicz przestrzega przed ferowaniem w tym przypadku pochopnych wyroków

Pełnej dokumentacji nie mamy, bo została zniszczona. Natomiast tu jest bardzo istotny powód zniszczenia - ze względu na brak ważnych informacji oraz znikomą wartość historyczną. Myślę, że to bardzo wiele wyjaśnia.

Suwalski Słownik Biograficzny ma się ukazać pod koniec maja.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Matusiewicz

5.05.2021, 09:31

- Są dokumenty potwierdzające współpracę z tajnymi służbami PRL Witolda Urbanowicza i Lechosława Marszałka, zachowała się też informacja, że jako tajny współpracownik został zarejestrowany ksiądz Jerzy Zawadzki - mówi Andrzej Matusiewicz.

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok