Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jeżeli suwalczanie nie pozwolą na budowę nowej spalarni, to Forte rozważy przeniesienie fabryki do innego miasta

Jeżeli suwalczanie nie pozwolą na budowę nowej spalarni, to Forte rozważy przeniesienie fabryki do innego miasta

autor: Marcin Kapuściński

9.06.2021, 09:38, akt. 10:33

Taka groźba z ust przedstawiciela spółki padała podczas wczorajszego spotkania dotyczącego planów realizacji tej inwestycji na osiedlu Kamena.

Fot. Marcin Kapuściński
Fot. Marcin Kapuściński

Fiaskiem zakończyła się dyskusja o planach budowy nowej spalarni odpadów przy suwalskiej fabryce mebli Forte - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Członek zarządu fabryk mebli Forte Mariusz Gazda podkreśla, że nowa kotłownia ma zastąpić starą, która nie spełnia wymogów związanych z ochroną środowiska.

Jeżeli nie wybudujemy kotłowni, to w ciągu paru  lat zakład przestanie funkcjonować. Wtedy będziemy musieli pomyśleć o wybudowaniu nowej fabryki gdzieś indziej. Chcę zwrócić uwagę, że samych podatków płacimy w Suwałkach 10 mln zł rocznie. Wspieramy też to miasto. Robiliśmy analizy i taka kotłownia, to najbardziej ekologiczny sposób wytwarzania ciepła. Połączyliśmy jednocześnie  wykorzystanie naszego odpadu produkcyjnego z koniecznością wytwarzania ciepła.

Takie argumenty członkowie komitetu protestującego przeciw spalarni nazywają szantażem. Suwalczanin Daniel Makarewicz poddaje też pod wątpliwość wyliczenia zaprezentowane przez firmę podczas spotkania, na którym zebrało się wczoraj kilkadziesiąt osób.

Papier potrafi przyjąć wszystko, a my będziemy musieli ponieść później tego konsekwencje. Stąd nasza inicjatywa kontroli społecznej, która patrzyłaby firmie na ręce. Nie czułaby się ona wtedy zbyt swobodnie i nie przekraczałaby norm. Forte w swoich analizach nie bierze pod uwagę, że jesteśmy na wschodzie. Ich wyliczenia mówią o sytuacjach przy temperaturze minus 9 stopni. A mamy u nas nawet po 25 stopni mrozu. Przez to pył z kominów opadnie dużo szybciej.

Przypomnijmy, że spór dotyczy likwidacji starej kotłowni fabryki Forte, którą firma chce do 2030 roku zastąpić nowym obiektem. Zdaniem protestujących suwalczan, nie ma pewności, że będzie to bezpieczna instalacja niezagrażająca zdrowiu mieszkańców okolicznych osiedli.

| red: mik, kap

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy suwalskiego osiedla Kamena sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów meblowych

26.04.2021, 07:34

Obawiają się o swoje zdrowie i o środowisko naturalne. Trwa zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie.


Czy w powiecie sejneńskim powstanie spalarnia?

15.05.2020, 11:35

Na Sejneńszczyźnie ceny odbioru śmieci rosną już nie z roku na rok, a z kwartału na kwartał. Dlatego samorządowcy szukają sposobu, jak zmniejszyć koszty odbioru i utylizacji odpadów.


Czy budowa w Suwałkach spalarni odpadów zatrzyma rosnące ceny odbioru śmieci?

25.03.2020, 07:19

Uważają tak władze miasta, które prowadzą rozmowy z zainteresowanym taką inwestycją przedsiębiorcą. Planuje on wydać na to nawet 200 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

XXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?

Fotolia.com
22.07.2021, 06:26, akt. 06:37

Nocne rajdy na suwalskich ulicach


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok