Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Sąd Najwyższy oceni, czy suwalscy sędziowie orzekający w sprawie wójta gminy Płaska zachowali bezstronność

Sąd Najwyższy oceni, czy suwalscy sędziowie orzekający w sprawie wójta gminy Płaska zachowali bezstronność

autor: Marcin Kapuściński

15.06.2021, 09:14, akt. 09:16

Oskarżony o przyjęcie łapówki Wiesław Gołaszewski złożył bowiem skargę na ich decyzję, którą uchylili uniewinniający go wyrok.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zapadł on w grudniu ubiegłego roku przed augustowskim sądem, ale zaskarżyła go prokuratura. Odwołanie w kwietniu rozpatrywali sędziowie suwalskiego sądu okręgowego - Piotr Szydłowski oraz Beata Okrągła. Gołaszewski przypomina, że jego sprawą zajmowali się oni już kilka lat wcześniej, po tym, jak pierwszy uniewinniający go wyrok zakwestionował Sąd Najwyższy.


- Ci sami sędziowie, którzy w 2019 roku ocenili moją sprawę w sposób jednoznaczny i uznali za winnego, kilka miesięcy temu wzięli się za ocenę uniewinnienia. Nie wnikali w dowody i nie prosili o przesłuchanie świadków tam, gdzie ewentualnie były wątpliwości. Tym samym, w oparciu o materiały, na których bazie uniewinnił mnie sąd rejonowy, skasowali jego wyrok i orzekli inaczej. A przecież sąd okręgowy nie może budować swego orzeczenia w oderwaniu od materiału dowodowego.


Wójt Gołaszewski liczy, że tym razem Sąd Najwyższy uzna jego argumenty.


- Od 2016 roku istnieje procedura skargi na orzeczenie kasatoryjne, które uchyla wyrok uniewinniający sądu pierwszej instancji. To procedura służąca do tego, aby skrócić czas postępowań. Sąd Najwyższy może skasować ten wyrok i ponownie przekazać to do rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Suwałkach. Wtedy na pewno orzekać będzie inny skład sędziowski.


Przypomnijmy, że Gołaszewski został zatrzymany we wrześniu 2011 roku w czasie akcji kontrolowanego wręczenia 120 tys. zł łapówki. Wójt twierdzi jednak, iż przedstawione w sprawie dowody pozostawiają wiele do życzenia.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Władze gminy Płaska ostrzegają mieszkańców przed atakami wilków na zwierzęta domowe

13.05.2021, 09:29

Specjalny komunikat ukazał się na stronie internetowej Urzędu Gminy w Płaskiej.


Sprawa wójta gminy Płaska Wiesława Gołaszewskiego, oskarżonego o przyjęcie 120 tys. zł łapówki, wróci do ponownego rozpatrzenia

2.04.2021, 10:55

Taką decyzję ogłosił wczoraj (1.04) Sąd Okręgowy w Suwałkach. Uchylił tym samym zaskarżony przez prokuraturę wyrok uniewinniający, wydany przez augustowski sąd rejonowy.


Wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski zarzuca brak bezstronności sędziom, którzy orzekają w jego sprawie

12.03.2021, 08:21

Oskarżony o przyjęcie 120 tys. zł łapówki samorządowiec zapowiada, że zmian w składzie sędziowskim domagać się będzie do skutku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytulXXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok