Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Sprawa wójta gminy Płaska Wiesława Gołaszewskiego, oskarżonego o przyjęcie 120 tys. zł łapówki, wróci do ponownego rozpatrzenia

Sprawa wójta gminy Płaska Wiesława Gołaszewskiego, oskarżonego o przyjęcie 120 tys. zł łapówki, wróci do ponownego rozpatrzenia

autor: Iza Kosakowska

2.04.2021, 10:55, akt. 10:57

Taką decyzję ogłosił wczoraj (1.04) Sąd Okręgowy w Suwałkach. Uchylił tym samym zaskarżony przez prokuraturę wyrok uniewinniający, wydany przez augustowski sąd rejonowy.

Fot. Iza Kosakowska
Fot. Iza Kosakowska

Sędzia Piotr Szydłowski wytknął błędy przy rozpoznawaniu sprawy w I instancji. Jego zdaniem, kluczowe w tym przypadku powinny być zeznania dwóch świadków.   

- Sąd okręgowy nie zgadza się ze stanowiskiem sądu rejonowego co do oceny materiału. Podstawowym materiałem, który powinien zostać oceniony i powinien stanowić podstawę do wydania orzeczenia, są zeznania. Wszystko pozostałe ma charakter pomocniczy. Istota sprawy wcale nie jest szczególnie skomplikowana, a samo zdarzenie ma charakter kolejnych sekwencyjnych elementów, które następują po sobie, weryfikują się wzajemnie. 

Wójt Wiesław Gołaszewski decyzją Sądu Okręgowego w Suwałkach nie był zaskoczony. Jak twierdził, sędziowie nie byli bezstronni, bo dwa lata temu raz już zajmowali się jego sprawą.  

- Dla mnie to nie jest zaskoczenie, spodziewaliśmy się tego od początku. Prosiliśmy o wyłączenie tego sędziego, składaliśmy wnioski dwukrotnie. Trudno, trzeba będzie dalej się z tym borykać. Jest to przykra sytuacja, że sąd nie potrafi stanąć ponad uprzedzenia. To na pewno nie ma nic wspólnego z orzeczeniem, jakie powinno zapaść w majestacie prawa. Zapewniam, że ani nie żądałem żadnej korzyści, ani nie mamy z tym nic wspólnego.  

Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się już od 10 lat.  Wójt został wtedy oskarżony  o przyjęcie 120 tysięcy złotych łapówki w zamian za bezproblemowy odbiór przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak w 2017 roku sąd prawomocnie go uniewinnił. Prokuratura wniosła kasację do Sądu Najwyższego, a ten nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. 

W grudniu ubiegłego roku augustowski sąd uznał Gołaszewskiego za niewinnego. Po apelacji prokuratury, sprawa trafiła na wokandę suwalskiej okręgówki. 

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski zarzuca brak bezstronności sędziom, którzy orzekają w jego sprawie

12.03.2021, 08:21

Oskarżony o przyjęcie 120 tys. zł łapówki samorządowiec zapowiada, że zmian w składzie sędziowskim domagać się będzie do skutku.


Wójt gminy Płaska nie jest winny przyjęcia łapówki w zamian za pozytywny odbiór gminnej inwestycji.

18.12.2020, 07:19

Orzekł tak augustowski sąd rejonowy, który nie tylko zwolnił Wiesława Gołaszewskiego z zarzutów, ale też wskazał na niedociągnięcia prokuratury w zbieraniu materiału dowodowego.


Wiesław Gołaszewski

17.04.2020, 17:46

- Puszczenie ruchu tirów po drodze, na której nie ma nowoczesnych skrzyżowań czy bezpiecznych rozjazdów jest pomysłem nieracjonalnym - mówi Wiesław Gołaszewski.

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Michał Dyjuk, fot. Michał Komuda
6.05.2021, 10:49, akt. 10:49

Opowieści różnej treści - Michał Dyjuk


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok