Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wojsko walczy z dezinformacją w internecie

Wojsko walczy z dezinformacją w internecie

autor: Karol Prymaka

8.09.2021, 06:24

Na stronie urzędu w Kołobrzegu pojawiła się niedawno nieprawdziwa informacja, że na Litwie imigranci brutalnie zabili księdza i mogą ukrywać się w Polsce.

Fotolia.com
Fotolia.com

Z kolei parę lat temu nieznani sprawcy włamali się na portal w Orzyszu. Zamieścili tam fake newsa, że burmistrz organizuje marsz przeciwko obecności wojsk amerykańskich. 

Jak mówił gość Studia Suwałki - rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak, tego typu działania są elementami wojny hybrydowej. Jest to szczególnie istotne w kontekście wydarzeń na naszej wschodniej granicy i rozpoczynających się za parę dni ćwiczeń Zapad 2021. Żołnierze oferują więc przygranicznym gminom specjalistyczne szkolenia dotyczące
cyberbezpieczeństwa. 


- W dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej dwa lata temu rozpoczęliśmy budowę zespołu działań cyberprzestrzennych. Zgłosiła się pewna grupa specjalistów, którzy wnieśli swoje kompetencje ze środowiska cywilnego. Dzięki nim dysponujemy bardzo unikalnymi możliwościami. W takich sytuacjach można to wykorzystać. Osoby, które poprowadzą szkolenia dla gmin są ekspertami wysokiej klasy.


Z pomocy wojska na pewno skorzysta gmina Lipsk. Mówi jej burmistrz Lech Łępicki.


- Spotkam się z przedstawicielami służb, które oferują nieodpłatną pomoc i szkolenia. Będzie to polegało na sprawdzeniu naszych systemów informatycznych pod względem bezpieczeństwa, w szczególności ochrony przed włamaniami. Podjąłem pozytywną decyzję i jak tylko przyjadą odpowiedzialni za szkolenia ludzie, ustalimy harmonogram kiedy i co będzie robione.  


Wojska Obrony Terytorialnej służą mieszkańcom przygranicznych gmin pomocą także w innych sytuacjach związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, na przykład wyjaśniając związane z nim ograniczenia.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Płk Marek Pietrzak

7.09.2021, 14:27

- Celem cyberataków na urzędy gminne jest wprowadzenie podziałów w społeczeństwie, wprowadzenie zamieszania, podważanie zaufania do państwa. Określamy to jako działania hybrydowe, które mogą poprzedzać konflikt - mówi Marek Pietrzak.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów

Aquapark w Suwałkach, fot. Anna Przybicień
30.06.2022, 10:42, akt. 10:49

Suwalski aquapark wraca do normalnej pracy

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok