Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Sejnach powstały film i książka ze wspomnieniami m.in. Sybiraków i żołnierzy AK

W Sejnach powstały film i książka ze wspomnieniami m.in. Sybiraków i żołnierzy AK

autor: Marcin Kapuściński

11.09.2021, 17:41, akt. 12.09.2021, 07:49

W Sejnach powstały: film i książka opowiadające 16 historii opartych na wspomnieniach Sybiraków, żołnierzy Armii Krajowej oraz bliskich ofiar Obławy Augustowskiej. Noszą one tytuł „Bohaterowie Niezłomni - wspomnienia”, a swoją premierę miały w sobotę (11.09) w Sejneńskim Ośrodku Kultury.

Premiera książki "Bohaterowie Niezłomni - wspomnienia" w Sejneńskim Ośrodku Kultury, fot. Marcin Kapuściński
Premiera książki "Bohaterowie Niezłomni - wspomnienia" w Sejneńskim Ośrodku Kultury, fot. Marcin Kapuściński

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Obrony Narodowej oraz zaangażowaniu sejneńskiego Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. 


To jest film i książka zarazem. Zawiera wspomnienia bohaterów z ich najcięższych okresów życia, m.in. z momentów wywózek i działań wojennych. Podczas nagrywania jeździliśmy do tych osób do domów. Rejestrowaliśmy ich wspomnienia, mam ponad 15 godzin takich nagrań. Z nich powstał około godzinny film. Przyznam, iż podczas nagrywania i słuchania opowieści, nieraz uroniliśmy łezkę - mówi przewodniczący sejneńskiego Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Marcin Kuklewicz.

 

Jedną z osób, które wystąpiły w filmie jest wiceprezes zarządu augustowskiego oddziału Związku Sybiraków Barbara Czartoszewska. Podkreśla ona, iż wspominanie historii sprzed 80 lat wciąż jest dla niej niezwykle trudne.


Nie jest to dla nas wzruszające. Czasami pada pytanie, czy chciałabym tam wrócić i zobaczyć te miejsca. Odpowiadam, że nie. Nigdy nie uczyłam się rosyjskiego, a dziś jak usłyszę piosenkę w tym języku to wychodzę. Nie mogę tego słuchać. Niemcy truli w komorach gazowych i strzelali. A Ruski upadlał człowieka, a to jest gorsze niż śmierć. Dziękujemy, że pamięć jest kontynuowana i ktoś w końcu pomyślał, aby taki film nagrać - podkreśla Barbara Czartoszewska.

 

Film „Bohaterowie Niezłomni - wspomnienia” już niedługo dostępny będzie w internecie. Książka trafi bibliotek w całym regionie. Stowarzyszenie prześle ją również wszystkim osobom, które o to poproszą.

| red: bsd

ZOBACZ TEŻ:


Inscenizacja "Ostatni schron Góry Strękowej" z udziałem mieszkańców Wizny

11.09.2021, 17:34

Wybuchy, armaty i bitwa w centrum miejscowości. W Wiźnie można było obejrzeć spektakl historyczny pod tytułem "Ostatni schron Góry Strękowej".


Muzeum Pamięci Sybiru gotowe na przyjęcie zwiedzających [zdjęcia]

8.09.2021, 11:47

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę już od soboty 18 września, ekspozycja jest już gotowa.


W Sejnach odbędzie się premiera wyjątkowego filmu dokumentalnego

8.09.2021, 10:30

„Bohaterowie niezłomni - wspomnienia” - taki jest tytuł książki i filmu, których promocja odbędzie się w najbliższą sobotę (11.09) w Sejnach.

ZNAJDŹ NAS
fot. Jakub Mikołajczuk
13.09.2021, 09:06, akt. 09:10

Ciemno na gminnej plaży nad jeziorem Bolesty


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok