Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy gmina Suwałki oszczędza na dzieciach?

Czy gmina Suwałki oszczędza na dzieciach?

autor: Areta Topornicka

29.11.2021, 11:34, akt. 11:36

Szukanie oszczędności kosztem dzieci zarzucają władzom gminy Suwałki mieszkańcy Brodu Nowego i domagają się zmiany tej sytuacji.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Chodzi o to, że osoby mieszkające bliżej niż 1300 metrów od przystanku autobusu szkolnego nie mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu. Przystanek jest jednak tak usytuowany, że korzysta z niego zaledwie dwoje uczniów. Przez to, jak mówi jeden z mieszkańców - Przemysław Jarosz, znaczna część rodziców musi dowozić dzieci na własną rękę. 


- Owszem, istnieje wsparcie w postaci zwrotu kosztów za bilety autobusowe. Ale co nam z takiej pomocy, skoro autobus PKS jeździ tylko 4 razy dziennie w godzinach, które prawie nikomu nie pasują. Prawie wszyscy rodzice wożą dzieci prywatnie. To brak dobrej woli ze strony wójta. Inne gminy jakoś sobie z takimi problemami radzą. Dobrym przykładem jest gmina Szypliszki - dużo biedniejsza od gminy Suwałki. Tam jeździ bus, który podwozi dzieci ze szkoły pod dom. Dlaczego więc tutaj nie można wprowadzić takiego rozwiązania?


Wniosek w sprawie dofinansowania przewozu dzieci do szkół trafił do gminnej komisji skarg, wniosków i petycji. Zastępca wójta - Krzysztof Gwaj przypomina jednak, że obowiązujące zarządzenie jest zgodne z prawem.


- Nie wiem, czy jesteśmy w stanie podjąć merytoryczną dyskusję na ten temat. Chcę przypomnieć, że ta sprawa była już rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Wyrokiem z 4 lipca 2019 roku uznał on, że zarządzenie wójta jest jak najbardziej zgodne z prawem. Proponuję jednak omówić tę kwestię jeszcze raz podczas wyjazdowego posiedzenia komisji Brodzie Nowym.


Komisja ma przyjechać do wsi w przyszłym tygodniu. 

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Ośrodek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w Brodzie Nowym doczekał się remontu

26.10.2021, 15:45

Są nowe sale do rehabilitacji i nauki oraz oczekiwana od lat winda. Ośrodek dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz schorzeniami neurologicznymi w Brodzie Nowym pod Suwałkami doczekał się remontu i rozbudowy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatrfot. Marcin Kapuściński
28.01.2022, 07:26, akt. 00:27

Suwalski Ratusz przechodzi na pracę zdalną


Paweł Mikucki, kowal artysta z Augustowa
27.01.2022, 13:14, akt. 13:15

Opowieści różnej treści - Paweł Mikuckiźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok