Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Instytucje i stowarzyszenia z Suwalszczyzny wspierają członków rosyjskiego stowarzyszenia "Memoriał"

Instytucje i stowarzyszenia z Suwalszczyzny wspierają członków rosyjskiego stowarzyszenia "Memoriał"

autor: Iza Kosakowska

19.01.2022, 12:46, akt. 12:51

„Sumienia nie da się zdelegalizować” – tak zatytułowane jest stanowisko stowarzyszeń i regionalnych instytucji w sprawie likwidacji przez władze Rosji stowarzyszenia Memoriał.

Otwarcie wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej” w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Otwarcie wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej” w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska

„Sumienia nie da się zdelegalizować”- relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak podkreślają autorzy stanowiska, to wielki cios dla walki o pamięć o milionach ofiar komunistycznego terroru, w tym Obławy Augustowskiej.

Stanowisko w tej sprawie zaprezentowano po raz pierwszy właśnie w Suwałkach, podczas uroczystego otwarcia wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”. Jak podkreślał podczas wystąpienia Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego, to właśnie historycy z Memoriału odnaleźli i opublikowali szereg kluczowych dokumentów na temat przebiegu oraz skutków obławy.


- Wśród tych dokumentów jest ujawniona w 2011 r. sowiecka depesza z 21 lipca 1945 r., która potwierdza, że osoby pojmane w Puszczy Augustowskiej w lipcu 1945 r. zostały rozstrzelane przez sowiecki aparat represji w nieznanym do dzisiaj miejscu.


Dlatego decyzja o likwidacji Stowarzyszenia Memoriał - jednego z ostatnich strażników prawdy w Rosji budzi tak głęboki sprzeciw.


- Przekazujemy wyrazy uznania i wsparcia Memoriałowi - wszystkim jego członkom, aktywistom i przyjaciołom. Solidaryzujemy się z represjonowanymi rosyjskimi historykami, archiwistami i działaczami na rzecz praw człowieka. Memoriał jest „sumieniem Rosji”, a sumienia nie da się zdelegalizować.


Pod stanowiskiem podpisali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pileckiego, Związku Sybiraków w Augustowie, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, czy Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Autorzy apelują do organizacji i osób prywatnych o wsparcia ich wystąpienia.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Sprawą Obławy Augustowskiej powinna się zająć rosyjska prokuratura - twierdzi historyk N. Pietrow

6.08.2012, 16:29

Złożymy wniosek do sądu przeciwko działaniom rosyjskiej prokuratury - zapowiedział w Suwałkach Nikita Pietrow, wiceprzewodniczący rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał.


Rosyjscy i polscy naukowcy będą współpracować przy wyjaśnianiu Obławy Augustowskiej

27.06.2012, 20:26

Rosyjscy i polscy historycy oraz archiwiści przystępują do wspólnych prac mających rzucić światło na Obławę Augustowską, czyli niewyjaśniony dotąd mord na około 600 działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce latem 1945 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatrfot. Wojciech Szubzda
24.05.2022, 12:07, akt. 12:09

Potrójny jubileusz w ACEfot. Iza Kosakowska
22.05.2022, 11:47, akt. 11:53

Obchody Roku Marii Konopnickiej w Suwałkachfot. Jakub Mikołajczuk
21.05.2022, 16:49, akt. 17:10

Piknik wojskowy w Suwałkach

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok