Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustów pomaga ukraińskim uchodźcom

Augustów pomaga ukraińskim uchodźcom

autor: Marta Sołtys

28.02.2022, 07:54, akt. 07:56

Od soboty mieszkańcy przekazują między innymi żywność, odzież i środki higieniczne.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Augustów pomaga ukraińskim uchodźcom - relacja Marty Sołtys

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwsze transporty darów już wyjechały z Augustowa, a do akcji koordynowanej przez urząd miejski przyłączają się również przedsiębiorcy.


- Do tej akcji przystąpiliśmy z inicjatywy samorządu uczniowskiego. Uruchomiliśmy punkt zbiórki dla matek i małych dzieci. Zbieramy przede wszystkim żywność w słoiczkach, kaszki, mleko w proszku, leki dla maluchów oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla dorosłych. Przyjmujemy również opatrunki, pieluchy, chusteczki nawilżane, butelki do mleka, koce, śpiwory i jakieś ciepłe ubrania. Rzeczy te można przynosić do nas do sali 304. We wtorek późnym wieczorem zostaną one przewiezione do punktu zbiorczego w Chełmie.  

 

Z ogromnym odzewem spotkała się zbiórka zorganizowana przez Stowarzyszenie Razem Osiągniemy Cel. Prezes organizacji Katarzyna Cwalińska dodaje, że dary mieszkańcy przynosili już w sobotę z rana. 


- Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zbiórkę ogłosiliśmy w sobotę rano, a do południa nasz punkt praktycznie został zapełniony. Dzięki wolontariuszom znaleźliśmy drugi lokal, który również jest już pełen. Od poniedziałku uruchamiamy więc trzecią lokalizację. Zbieramy praktycznie wszystko. 

 

Burmistrz Mirosław Karolczuk mówi, że od kilku dni otrzymuje bardzo dużo deklaracji pomocy. 


- Bardzo wiele osób czuje potrzebę pomocy. Mamy tak z 15 - 20 aut. Są to zarówno samochody osobowe, jak i takie, którymi będzie można przewieźć dary. Mamy już zgłoszonych ponad 100 miejsc noclegowych. Niektórzy chcą nie tylko dać nocleg, ale również są gotowi żywić uchodźców. Bardzo dobrą decyzją było wysłanie zastępu naszej Ochotniczej Straży Pożarnej  na granicę. Chcieliśmy zorientować się w ten sposób, jak wygląda tam sytuacja. Strażacy już nawiązali odpowiednie kontakty. 

 

W Augustowie dary dla Ukraińców przez cały tydzień można będzie przynosić między innymi do wszystkich szkół podstawowych, do siedziby hufca ZHP, do Bursy Międzyszkolnej, do remizy OSP Lipowiec oraz do biura spółki „Kodrem”.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Suwalszczyzny pomagają uchodźcom z Ukrainy

28.02.2022, 07:38

Przynoszą koce, pościel, ubrania i leki. Oferują transport, pracę i dach nad głową – mieszańcy Suwałk chcą w ten sposób wesprzeć uchodźców z Ukrainy.


Mieszkający w Suwałkach Ukraińcy są w szoku i bardzo niepokoją się o swoich bliskich

25.02.2022, 07:36

Jak twierdzą, przeraża ich skala rosyjskiej inwazji.


Wiece poparcia i solidarności z Ukrainą w podlaskich miastach [zdjęcia]

24.02.2022, 13:07

W Białymstoku i Suwałkach odbyły się w czwartkowy (24.02) wieczór manifestacje solidarności z Ukrainą, po ataku Rosji na wschodniego sąsiada Polski. Apelowano m.in. o szybkie i poważne sankcje UE i Stanów Zjednoczonych uderzające w Rosję.


Władze Suwałk deklarują, że przyjmą nawet ponad tysiąc uchodźców z Ukrainy

24.02.2022, 07:05

Na prośbę wojewody podlaskiego urzędnicy przedstawili mu listę lokalizacji, gdzie trafić mogą uciekający przed wojną Ukraińcy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek AugustówAquapark w Suwałkach, fot. Anna Przybicień
30.06.2022, 10:42, akt. 10:49

Suwalski aquapark wraca do normalnej pracyźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok