Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Armia zachęca do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Armia zachęca do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

autor: Iza Kosakowska

19.05.2022, 07:08, akt. 07:17

Do wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zachęcano podczas wczorajszej (18.05) konferencji w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Suwałkach. To jednostka przekształcona z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Jej zadaniem jest m.in. rozpowszechnianie wiedzy o nowych formach służby wojskowej związanych z ustawą o obronie ojczyzny.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Armia zachęca do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak zaznaczał podczas konferencji poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, Polska armia musi być przygotowana na ewentualne zagrożenia.

- Nie wiemy, ile Polska ma czasu, żeby się przygotować do tego, co może nam grozić, choć wciąż mam nadzieję że nie będzie grozić. Ale żeby być bezpiecznym, musimy mieć swoje zdolne do działań obronnych siły zbrojne.

Jak podkreśla, polska armia ma być co najmniej dwukrotnie większa. A żeby temu sprostać – Wojskowe Centrum Rekrutacji - wyjaśnia jego szef ppłk Jarosław Kowalewski - wdraża nowe formy, jak dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

- Jest to szkolenie wojskowe realizowane w ciągu roku. Pierwszy miesiąc to szkolenie podstawowe, do przysięgi. Po pierwszym miesiącu następuje rozpoczęcie szkolenia specjalistycznego. Ono może potrwać do 12 miesięcy.

Kandydatom na przyszłego żołnierza zawodowego będzie m.in. wypłacanie wynagrodzenia od 4,5 tysiąca zł brutto. A jak przekonuje dowódca suwalskiego 14 Pułku Przeciwpancernego - pułkownik Ireneusz  Król, służba wojskowa to stabilna praca, a do tego ustawa o obronie ojczyzny gwarantuje też szybki rozwój suwalskiej jednostki.

- Czas dla nas przyspieszy pod wszelkimi obszarami rozwoju naszego pułku poprzez infrastrukturę, nowy sprzęt wojskowy, a w szczególności stan osobowy.

W najbliższą sobotę (21.05) na suwalskich bulwarach o 11:00 rozpocznie się piknik z pokazem sprzętu wojskowego i punktem rekrutacyjnym.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Pracodawcy powinni ułatwiać żołnierzom obrony terytorialnej wypełnianie swoich obowiązków

3.03.2022, 07:42

Wczoraj (2.03) zaapelowano o to w suwalskiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Zadania, które powierza się mundurowym, często wiążą się bowiem z ich nieobecnością w pracy.


Rośnie zainteresowanie mieszkańców naszego regionu służbą wojskową

2.03.2022, 08:07

Chodzi zarówno o służbę przygotowawczą, jak i terytorialną.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek AugustówAquapark w Suwałkach, fot. Anna Przybicień
30.06.2022, 10:42, akt. 10:49

Suwalski aquapark wraca do normalnej pracyźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok