Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Pół tysiąca książek w języku ukraińskim trafiło do suwalskiej biblioteki

Pół tysiąca książek w języku ukraińskim trafiło do suwalskiej biblioteki

autor: Iza Kosakowska

27.07.2022, 09:21, akt. 09:25

To kolejne działanie w ramach projektu: „Poznajmy się - Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”.

Fotolia.com
Fotolia.com

 Jak mówi dyrektor placówki Maria Kołodziejska, książki już cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkających w mieście Ukraińców.

- Przychodzą, pytają o te książki. 500 tytułów to jest bardzo dużo. One są w tej chwili opracowywane. 83 już są opracowane, gotowe stoją na półkach i można je wypożyczać. Pozostałe są w trakcie. Książki dla dzieci, książki dla dorosłych i klasyka. Są ustawione na półkach w naszej „Smykałce”, bo tam jest część księgozbioru obcojęzycznego. Ukraińcy tam przychodzą na lekcje polskiego, a przy okazji widzą to, co jest na półkach i mogą te książki wypożyczać.

Jak dodaje dyrektor Kołodziejska, potrzeba stworzenia wypożyczalni książek w języku ukraińskim związana jest z falą uchodźców.   

- W ogóle nie mieliśmy ukraińskich książek. Potem z projektu zaczęły nam po trochu wpływać. Kiedy w Polsce zrobiło się głośno o Ukrainie, zaczęły się pojawiać książki ukraińskie. Cześć do pobierania, a część na papierze. Takich ogółem mamy 63. Kilka dostaliśmy z Książnicy Podlaskiej, kilka z różnych fundacji, które wydają książki ukraińskie, kilka kupiliśmy, gdy jeszcze można było na rynku wydawniczym coś zdobyć. Ten księgozbiór ukraiński więc nam się rozrasta.

W ramach polsko-ukraińskiego projektu w bibliotece stworzono także miejsce z ukraińską klawiaturą i bezpłatnym dostępem do internetu. Z kolei przy Galerii Stara Łaźnia ustawiono plenerową szafkę z książkami w językach polskim i ukraińskim.  

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Koncert i wernisaż. „Poznajmy naszych sąsiadów Ukraińców – Tarnopol"

14.03.2022, 08:56

Wydarzenie organizuje dzisiaj (14.03) Biblioteka Publiczna w Suwałkach. Ma to być okazja nie tylko do przybliżenia mieszkańcom partnerskiego miasta, ale też do pomocy uchodźcom.


Kilkusetletnie księgi staroobrzędowców zostały uratowane

28.01.2022, 10:52

Śpiewniki, modlitewniki oraz XIX-wieczne ikony, znajdujące się w cerkwi w Gabowych Grądach, zaatakowały korniki. Udało się je wytępić.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET


Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach, fot. Anna Przybycień
30.01.2023, 07:53, akt. 07:56

Zmiany w suwalskim szpitalu


fotolia.com
30.01.2023, 08:00, akt. 08:04

Plaga awarii w Suwałkach
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok