Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przedsiębiorca z Suwałk nie musi płacić ponad miliona złotych kary za przekazanie fundacji starych opon

Przedsiębiorca z Suwałk nie musi płacić ponad miliona złotych kary za przekazanie fundacji starych opon

autor: Ryszard Minko

12.10.2022, 18:43, akt. 18:44

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o nałożeniu ponad miliona złotych kary dla właściciela warsztatu wulkanizacyjnego. Cztery lata temu wsparł on jedną z fundacji przekazując jej kilkadziesiąt opon na budowę ogrodu.

Sławomir Jakubowski, fot. Areta Topornicka
Sławomir Jakubowski, fot. Areta Topornicka

Decyzja urzędników mogła doprowadzić go do bankructwa, ale przedsiębiorca z Suwałk na razie nie musi płacić gigantycznej kary za przekazanie starych opon do wykorzystania w ekologicznym ogrodzie.

Przed czterema laty mężczyzna wsparł jedną z fundacji przekazując jej 82 opony, które posłużyły do budowy ogrodu. Pierwotnie przedsiębiorcę i fundację ukarano niewielkimi mandatami za przekazywanie i gospodarowanie odpadami bez zezwolenia. Opony zostały usunięte i przekazane do profesjonalnej utylizacji.

Później urzędnicy uznali, że przedsiębiorca dopuścił się także nielegalnego składowania opon za co naliczyli mu wysoką opłatę.

W tej sytuacji sąd musiał wyeliminować z obiegu wadliwe i sprzeczne decyzje, bo raz organy ukarały fundację i przedsiębiorcę za niezgodne z prawem przekazywanie i przetwarzanie odpadów, a innym razem naliczyły przedsiębiorcy wysoką opłatę za nielegalne składowanie - uzasadniał wyrok sędzia Dariusz Zalewski.

Ukarany wysoką opłatą przedsiębiorca nie krył wzruszenia po decyzji sądu.

Jest ktoś, kto stoi na straży takich ludzi jak my. Łza się w oku kręci, że jednak można po ludzku podejść do pewnych rzeczy - mówił Sławomir Jakubowski.

Sławomir Jakubowski podkreśla, że opony przekazał na wyraźną prośbę fundacji, która wykorzystała je do stworzenia ogrodu. Dodał, ze gdyby decyzja SKO się uprawomocniła musiałby sprzedać warsztat i dom, by zapłacić ponad milion 200 tysięcy złotych kary.

Decyzja sądu nie zamyka jednak sprawy. Uchylenie rozstrzygnięcia SKO oznacza, że musi ono ponownie przeanalizować sprawę przedsiębiorcy.

| red: kap


ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Źródło fot. Policja
18.04.2024, 12:05, akt. 12:06

Zaginęła 15 – letnia mieszkanka Augustowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok