Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przedsiębiorca z Suwałk nie musi płacić ponad miliona złotych kary za przekazanie fundacji starych opon

Przedsiębiorca z Suwałk nie musi płacić ponad miliona złotych kary za przekazanie fundacji starych opon

autor: Ryszard Minko

12.10.2022, 18:43, akt. 18:44

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o nałożeniu ponad miliona złotych kary dla właściciela warsztatu wulkanizacyjnego. Cztery lata temu wsparł on jedną z fundacji przekazując jej kilkadziesiąt opon na budowę ogrodu.

Sławomir Jakubowski, fot. Areta Topornicka
Sławomir Jakubowski, fot. Areta Topornicka

Decyzja urzędników mogła doprowadzić go do bankructwa, ale przedsiębiorca z Suwałk na razie nie musi płacić gigantycznej kary za przekazanie starych opon do wykorzystania w ekologicznym ogrodzie.

Przed czterema laty mężczyzna wsparł jedną z fundacji przekazując jej 82 opony, które posłużyły do budowy ogrodu. Pierwotnie przedsiębiorcę i fundację ukarano niewielkimi mandatami za przekazywanie i gospodarowanie odpadami bez zezwolenia. Opony zostały usunięte i przekazane do profesjonalnej utylizacji.

Później urzędnicy uznali, że przedsiębiorca dopuścił się także nielegalnego składowania opon za co naliczyli mu wysoką opłatę.

W tej sytuacji sąd musiał wyeliminować z obiegu wadliwe i sprzeczne decyzje, bo raz organy ukarały fundację i przedsiębiorcę za niezgodne z prawem przekazywanie i przetwarzanie odpadów, a innym razem naliczyły przedsiębiorcy wysoką opłatę za nielegalne składowanie - uzasadniał wyrok sędzia Dariusz Zalewski.

Ukarany wysoką opłatą przedsiębiorca nie krył wzruszenia po decyzji sądu.

Jest ktoś, kto stoi na straży takich ludzi jak my. Łza się w oku kręci, że jednak można po ludzku podejść do pewnych rzeczy - mówił Sławomir Jakubowski.

Sławomir Jakubowski podkreśla, że opony przekazał na wyraźną prośbę fundacji, która wykorzystała je do stworzenia ogrodu. Dodał, ze gdyby decyzja SKO się uprawomocniła musiałby sprzedać warsztat i dom, by zapłacić ponad milion 200 tysięcy złotych kary.

Decyzja sądu nie zamyka jednak sprawy. Uchylenie rozstrzygnięcia SKO oznacza, że musi ono ponownie przeanalizować sprawę przedsiębiorcy.

| red: kap


ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
PGE Warsztaty - zaproszenie

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

XXVI Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym z Polskim Radiem Białystok


fot. Ślepsk Malow Suwałki
25.03.2023, 18:27, akt. 18:30

Koniec marzeń o udziale w play-offachfot. Marta Sołtys
24.03.2023, 21:45, akt. 22:00

Wystawa "Zawołani po imieniu" w Augustowieźródło: Archiwum
24.03.2023, 21:16, akt. 21:17

Zdarzyło się w tygodniu


fot. Iza Kosakowska
24.03.2023, 13:15, akt. 13:17

Hala Suwałki Arena ma problem z myszami

fot. Marcin Iwanowicz
21.03.2023, 21:28, akt. 21:37

Kolejna porażka Ślepskaźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok