Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Powstanie trasa ekspresowa z Białegostoku do Raczek

Powstanie trasa ekspresowa z Białegostoku do Raczek

autor: Wojciech Szubzda

13.12.2022, 12:59, akt. 19:57

Będzie trasa ekspresowa z Białegostoku przez Suchowolę i Augustów do Raczek. Ogłosił to premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy "Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)".

Źródło: twitter.com/PremierRP
Źródło: twitter.com/PremierRP

Mieszkańcy Suchowoli przyznają, że nowa droga poprawiłaby ich komfort życia i bezpieczeństwo - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ta informacja oznacza, że dwa największe miasta w Podlaskiem - Białystok i Suwałki będą skomunikowane ekspresówką.

Premier o budowie nowych dróg poinformował podczas konferencji prasowej.


- Wspomnę o jednym dodatkowym odcinku, który również w osobnej uchwale Rada Ministrów przyjęła do wykonania na kolejne lata. To droga S8 od Białegostoku przez Suchowolę, Augustów do Suwałk, a tak precyzyjniej - do węzła Raczki przed Suwałkami - mówi premier Mateusz Morawiecki.Na stronie Kancelarii Premiera pojawiła się treść uchwały w sprawie budowy drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki, przedłożoną przez Prezesa Rady Ministrów.


- Ze względu na znaczenie w ruchu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym drogi Białystok-Augustów-Suwałki-granica państwa, Rada Ministrów uznała za zasadną budowę drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i zwiększy jakość usług transportowych, jeśli chodzi o przewóz pasażerów i towarów.

Budowa drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki będzie realizować jeden z priorytetów rządu, którym jest dokończenie sieci drogowej zapewniającej połączenia w oparciu o autostrady i drogi ekspresowe między największymi ośrodkami w kraju, w szczególności połączenia transgraniczne.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększenia jakości usług transportowych w przewozie towarów i pasażerów. Wpłynie także pozytywnie na sytuację społeczno-gospodarczą kraju i regionu, zarówno w skali makro, jak i mikro. Poprawa przepustowości dotychczasowej drogi poprawi również warunki konkurencyjne, ze względu na możliwość szybszego transportu wytworzonych dóbr. Ponadto, budowa nowej drogi ekspresowej przyczyni się do stworzenia miejsc pracy, zwiększenia handlu, dostępności geograficznej i mobilności obywateli.


Budowa trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Augustowa miała być jednym z wariantów połączenia trasy Via Carpatia z Via Balticą. Inny wariant prowadził z Białegostoku do Ełku. Tymczasem na stronie Kancelarii Premiera jest informacja, że i ta droga (Białystok - Ełk) powstanie w standardzie drogi ekspresowej. Ma to być fragment trasy S16.


Rozmowa z Jarosławem Zielińskim o trasie S8 [posłuchaj]


Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki - rządowy program zakłada, że do końca tej dekady sieć dróg szybkiego ruchu rozbudowana będzie do 8 tys. km.

Na budowę dróg ekspresowych i autostrad rząd chce przeznaczyć do 2030 roku ponad 290 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że wszystkie odcinki wymienione w programie mają zapewnione finansowanie.

Jak poinformował premier - oprócz trasy S8 z Białegostoku do Augustowa, pieniądze są też m.in. na budowę drogi S5 od Grudziądza do Ostródy, obwodnicę Warszawy S50, drogi S11 oraz S10 od Szczecina do Warszawy przez Bydgoszcz.

źródło: IAR | red: bs, wsz

ZOBACZ TEŻ:


Zebrano ponad 700 wniosków za drogą ekspresową przez Augustów do Białegostoku

7.12.2021, 09:16

Niemal co trzeci z ponad 2 tysięcy wniosków złożonych w konsultacjach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych dotyczy powstania trasy ekspresowej Białystok-Augustów-Raczki.


Samorządowcy z powiatu suwalskiego są za ekspresówką na trasie Białystok - Augustów - Raczki

26.08.2021, 19:00

Samorządowcy z powiatu suwalskiego zaapelowali do premiera o wpisanie trasy Białystok - Augustów - Raczki do rządowego "Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030". Liczą, że dzięki temu na tym odcinku "ósemki" powstanie dwupasmowa droga ekspresowa.


Zaczęły się konsultacje dotyczące m.in. modernizacji drogi z Raczek do Białegostoku

17.08.2021, 07:57

Ma być to szansa na zmianę planów budowy sieci dróg.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok