Radio Białystok | Wiadomości | Samorządowcy z powiatu suwalskiego są za ekspresówką na trasie Białystok - Augustów - Raczki

Samorządowcy z powiatu suwalskiego są za ekspresówką na trasie Białystok - Augustów - Raczki

autor: Marcin Kapuściński, Marta Sołtys

26.08.2021, 19:00, akt. 19:32

Samorządowcy z powiatu suwalskiego zaapelowali do premiera o wpisanie trasy Białystok - Augustów - Raczki do rządowego "Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030". Liczą, że dzięki temu na tym odcinku "ósemki" powstanie dwupasmowa droga ekspresowa.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
Trasa Białystok - Augustów - Raczki - musi być dwupasmową drogą ekspresową - relacja Marcina Kapuścińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czwartek (26.08) stanowisko, które w tej sprawie przygotował starosta suwalski, podpisali wszyscy wójtowie oraz zarząd powiatu.

Ta droga jest obecnie trasą śmierci. Natężenie transportu ciężarowego jest ogromne i często zdarzają się wypadki. Dążymy więc do tego, aby "ósemka" została rozbudowana. Przecież łączy dwa największe ośrodki województwa - Białystok z Suwałkami. Jeżeli zmodernizowany zostanie tylko wariant do Knyszyna, to odległość między tymi miastami zwiększy się o około 40 kilometrów. Nie wierzymy też, że przeniesie się tam ruch kołowy. Kierowcy będą jeździć tak jak wcześniej, a tamta droga stanie się praktycznie nieużytkowana - mówi Andrzej Szymulewski z Raczek.


Wójtów do podpisania stanowiska przekonywał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.


Koniecznie trzeba uzupełnić sieć o ten element, bo jest to ruszt komunikacyjny. Nie to jest bowiem tylko łącznik pomiędzy trasami Via Carpatia i Via Baltica, ale sam w sobie jest istotną częścią szkieletu drogowego. Zabiegamy więc, aby uzupełnić rządowy program o ten odcinek - mówi Jarosław Zieliński.


Na skuteczność tych działań liczy starosta suwalski Witold Kowalewski.


Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma dobry słuch społeczny i powinien w końcu zrozumieć, że ta droga jest niezbędna. My ze swojej strony zrobimy wszystko, aby się tak stało. Dlatego przyjęliśmy to stanowisko i podejmiemy się też uczestniczenia w konsultacjach rządowego programu - mówi Witold Kowalewski.


Takie samo stanowisko wyrazili dziś także burmistrz Augustowa - Mirosław Karolczuk i prezydent Suwałk - Czesław Renkiewicz.

Jak mówił Mirosław Karolczuk trasa S8 jest to najważniejsza droga w województwie.


Jest to oś rozwoju naszego województwa, oś, która łączy północne jego regiony ze stolicą. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj, żeby tego połączenia w nowej projekcji budowy dróg zabrakło. Droga nr 8 ma bardzo duże natężenie ruchu samochodów ciężkich. Pomimo tego, że sami autorzy to dostrzegają na tej mapie drogi tej nie ma - mówił Mirosław Karolczuk.


Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz dodał, że dla mieszkańców jego miasta niezmodernizowanie tej drogi wydłuży trasę do Białegostoku o kilkadziesiąt kilometrów, ponieważ  do stolicy województwa będą musieli jeździć lepszą drogą przez Ełk.


Jeżeli mówimy o budowie trasy Via Carpatia i połączenie jej z Via Baltica i drogą do Warszawy to myślałem, że nastąpi to w miarę prostym odcinkiem, a nie tak jak jest to zaplanowane, gdzie Suwalczanie do stolicy województwa będą jeździli przez Ełk, nadrabiając ponad 30 km. Chcemy, by powstała szybka i bezpieczna trasa do Białegostoku - mówi Czesław Renkiewicz.


Konsultacje dotyczące planowanej modernizacji dróg potrwają do 17 września.

Przypomnijmy, obecne plany resortu transportu zakładają rozbudowę tej trasy w systemie 2+1, czyli ma to być droga jednojezdniowa ze zmieniającym co kilka kilometrów kierunek pasem do wyprzedzania wolniejszych pojazdów.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zaczęły się konsultacje dotyczące m.in. modernizacji drogi z Raczek do Białegostoku

17.08.2021, 07:57

Ma być to szansa na zmianę planów budowy sieci dróg.


Kierowcy z gminy Raczki skarżą się na zalegające na drodze kamienie, gubione przez ciężarówki

9.08.2021, 11:31

Ma to miejsce we wsi Szkocja, w pobliżu budowy drogi ekspresowej S61.


Nie będzie konsultacji w sprawie kolejności budowy dróg osiedlowych w Suwałkach

28.07.2021, 07:04

Taka propozycja padła wśród radnych podczas omawiania miejskiego „Programu budowy nawierzchni ulic lokalnych w latach 2020 -2023”.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok