Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W przyszłym roku w Suwałkach nie wzrosną opłaty za wodę i ścieki

W przyszłym roku w Suwałkach nie wzrosną opłaty za wodę i ścieki

autor: Marcin Kapuściński

21.12.2022, 07:08

Na podwyżkę nie zgodził się prezes Wód Polskich, który wniosek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji uznał za niewystarczająco uargumentowany i polecił spółce łagodniejsze naliczanie marży zysku.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Rzecznik prasowy Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz wyjaśnia, że podtrzymano tym samym decyzję, która zapadła we wrześniu.

Dyrektor RZGW w Białymstoku mając na uwadze zasadę ochrony odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen nie znalazł uzasadnienia dla konieczności podwyższenia obecnej opłaty za metr wody o blisko 21 proc. w pierwszym okresie obowiązywania, a ponad 30 proc. w drugim i prawie 40 proc. w trzecim.

Wody Polskie uznały, że PWiK jest w Suwałkach monopolistą, więc mieszkańcy nie mają możliwości wyboru dostawcy tego typu usług.

Organ odwoławczy podzielił stanowisko odnośnie nakazu miarkowania marży zysku. Powinna ona być kalkulowana w sposób zapewniający ochronę interesów odbiorców  przed nieuzasadnionym wzrostem opłat. Przedsiębiorstwo wskazując na wzrost kosztów materiałów w wysokości przekraczającej wskaźnik cen produkcji, było zobowiązane do udokumentowania tych kosztów, czego w swoim wniosku nie uczyniło.

Z takimi argumentami nie zgadzają się władze miasta. Ich zdaniem stawia to PWiK w trudnej sytuacji finansowej. Zapowiadają, że w przyszłym roku spółka ponowi wniosek o zgodę na podwyżki.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Były wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna od dziś zostanie formalnie prezesem PWiK

30.11.2022, 07:21

Przez ostatnie 12 lat m.in. tę spółkę nadzorował.


Zamiast przynosić zyski, stoi bezczynnie i czeka na niższe ceny gazu

6.10.2022, 08:26

Mowa o suszarni osadów ściekowych, która od kilku lat działa przy suwalskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, a dopiero od wiosny zaczęła na siebie zarabiać.


Wody Polskie sprzeciwiają się podwyżce cen w Suwałkach

27.09.2022, 07:19

Nie zgadza się z tym miejscowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które od stycznia chciało podnieść swoje opłaty średnio o 24 procent.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok