Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na wokandę suwalskiego sądu wróciła głośna sprawa nielegalnych wysypisk śmieci w gminie Jeleniewo

Na wokandę suwalskiego sądu wróciła głośna sprawa nielegalnych wysypisk śmieci w gminie Jeleniewo

autor: Iza Kosakowska

20.01.2023, 11:26, akt. 11:28

Miały być one zakopywane na terenie żwirowni. Sprawa wyszła na jaw w 2019 roku. W I instancji sąd uniewinnił właścicieli firmy, natomiast czterej pracownicy otrzymali kary w zawieszeniu.

Źródło: Sąd Okręgowy w Suwałkach, fot. Mariusz Orchowski
Źródło: Sąd Okręgowy w Suwałkach, fot. Mariusz Orchowski

Od tego wyroku odwołała się zarówno prokuratura, jak i obrońca jednego z oskarżonych. Wczoraj (19.01) zajął się tym Sąd Okręgowy w Suwałkach. Suwalska prokuratura zarzuciła sądowi pierwszej instancji błędy w ustaleniach faktycznych, które były podstawą do uniewinnienia obu współwłaścicieli firmy. Zdaniem śledczych, reszta skazanych osób musiała działać wspólnie i w porozumieniu z szefostwem. Dlatego prokuratura wystąpiła o uchylenie wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Obrońca obu mężczyzn Paweł Przełomski z tymi argumentami się nie zgadza. 

- Wnoszę  o nie uwzględnienie apelacji oskarżyciela publicznego. Sąd rejonowy prawidłowo ocenił ten materiał dowodowy, zgodnie z zasadami nie tylko logiki, ale też doświadczenia życiowego. 

O uniewinnienie lub uchylenie wyroku wniosła także obrona kierownika firmy - Arkadiusza Sz. Został on skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i nakaz zapłaty 25 tysięcy złotych nawiązki. Adwokat Katarzyna Ząbkiewicz argumentuje, że taka kara nie jest adekwatna do możliwości zarobkowych i majątkowych oskarżonego. 

- Nie zostało też wykazane, że mój klient miał świadomość co znajduje się w poszczególnych kontenerach, czy pojemnikach zawierających odpady poremontowe i komunalne.   

Obrońcy pozostałych trzech skazanych zaapelowali o utrzymanie wyroku I instancji w mocy. Decyzję o tym, czy sprawa wróci do ponownego rozpatrzenia poznany za dwa tygodnie.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Co ze śledztwem w sprawie nielegalnego wysypiska?

8.09.2020, 09:58

Obszerny materiał dowodowy zgromadziła już prokuratura w głośnej sprawie nielegalnego składowania śmieci, w tym styropianu, gruzu i folii, na terenie dwóch żwirowni w gminie Jeleniewo.


Nielegalne wysypisko na żwirowni w gminie Jeleniewo

14.08.2019, 16:37

Kolejne miejsce nielegalnego składowania odpadów odkryto na terenie Suwalszczyzny. Tym razem chodzi o gminę Jeleniewo, gdzie zakopywano śmieci na terenie jednej ze żwirowni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok