Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | „Leokadia” - taki tytuł nosi kolejny utwór grupy Żurkowski opowiadający o ofiarach Obławy Augustowskiej

„Leokadia” - taki tytuł nosi kolejny utwór grupy Żurkowski opowiadający o ofiarach Obławy Augustowskiej

autor: Marta Sołtys

14.04.2023, 11:07, akt. 11:08

Dzisiaj (14.04) ma swoją oficjalną premierę. Jest to część wspólnego projektu pod nazwą "Lipcowi" Łukasza Żurkowskiego i Instytutu Pileckiego.

fot. Instytut Pileckiego w Augustowie
fot. Instytut Pileckiego w Augustowie

Jak mówi pełnomocnik dyrektora instytutu ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej Aleksandra Czerobska, piosenka opowiada o tęsknocie córki za ojcem - Franciszkiem Chylickim, który zaginął podczas wydarzeń w lipcu 1945 roku.

Leokadia znała najskrytsze tajemnice swego ojca. Chodziła z nim do lasu, gdzie uczestniczyła w spotkaniach partyzanckich. Olę Górecką do napisania tego utworu natchnęła głównie scena znajdująca się w książce Alicji Maciejewskiej. Opowiada ona o tym, jak pewnego razu Franciszek Chylicki wrócił z przesłuchania. Siedział na kamieniach na łące, a Leokadia biegła do niego. W tym momencie żołnierze zobaczyli dziewczynę, odepchnęli od mężczyzny oraz brutalnie pobili. Nigdy więcej nie zobaczyła już ojca, którego wówczas zabrano.

W najbliższych tygodniach premiery będą miały kolejne utwory Żurkowskiego z płyty, która w całości zostanie zaprezentowana na początku lipca.

Krążek składa się z 10 utworów, które są inspirowane prawdziwymi losami ofiar Obławy Augustowskiej. Każda piosenka jest autentyczną historią opracowaną na bazie relacji i dokumentów archiwalnych. Premiera płyty odbędzie się podczas Festiwalu Lipcowi. Na 3 lipca zaplanowaliśmy konferencję prasową. Wówczas będzie można porozmawiać z artystami. Natomiast podczas koncertu 8 lipca po raz pierwszy zagramy jeszcze cztery piosenki z tego albumu.

Podczas koncertu, poza grupą Żurkowski, wystąpią też Ewelina Flinta, Reni Jusis, Bovska, Tulia i Marika. Wszyscy zaprezentują utwory związane z Obławą Augustowską.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Bartosz Gralicki

11.10.2022, 11:30

- Okazało się, że opowiadanie historii ofiar Obławy Augustowskiej nowymi środkami przekazu ma sens i spotyka się z dobrym przyjęciem - mówi Bartosz Gralicki.


Rockowa płyta lepsza od pomników i murali - felieton Tomasza Kubaszewskiego

3.10.2022, 13:03

Atmosfera jarmarku zaczyna unosić się nad Obławą Augustowską. Zarówno takiego prawdziwego, jak i politycznego. Powstają instalacje o bardzo wątpliwych walorach estetycznych, a swoje zdanie na temat tej największej zbrodni w powojennej historii Polski wyrażają już nawet funkcjonariusze czasów PRL.


Choć ten koncert odbył się już kilka dni temu, do dzisiaj budzi w Suwałkach emocje

21.09.2022, 12:19

Choć ten koncert odbył się już kilka dni temu, do dzisiaj budzi w Suwałkach emocje. Nie tylko ze względu na wykonawców, ale też słabe nagłośnienie.


Piknik rodzinny oraz koncert grupy Żurkowski. W Augustowie rozpoczęły się czterodniowe obchody rocznicy Obławy

11.07.2022, 09:51

Zorganizował je działający w mieście od roku oddział Instytut Pileckiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Źródło fot. Wigry Suwałki
14.06.2024, 09:22, akt. 11:59

Czy Wigry awansują do III Ligi?źródło: pexels.com
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok