Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zabytkowa altana w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach doczeka się kolejnego remontu

Zabytkowa altana w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach doczeka się kolejnego remontu

autor: Anna Auron-Wasilewska

5.06.2023, 16:51, akt. 16:55

Ostatnia renowacja budowli odbyła się w 2004 roku. Wówczas odtworzono jej wygląd z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

fot. UM Suwałki
fot. UM Suwałki

Jak mówi zastępca dyrektora suwalskiego Zarządu Dróg i Zieleni Piotr Dziemiach, pod tym względem nic się nie zmieni.

Mamy stosowne pozwolenie uzyskane w zeszłym roku od ówczesnego miejskiego konserwatora zabytków. Zgodnie z nim, ma być zachowany stan obecny. Nie możemy nic zmieniać - ani kolorów, ani drewna, ani żadnej rzeźby. Cały obiekt nie będzie demontowany. Każdy z elementów trafi do stolarni, tam zostanie naprawiany lub odtwarzany w całości i z powrotem montowany już na miejscu. Cała altanka więc nie zniknie.

Jak dodaje Piotr Dziemiach, wcześniej były problemy ze zdobyciem pieniędzy na tę inwestycję. Jednak w tym roku środki niespodziewanie się pojawiły.

Nie jest realizowany remont skateparku przy zalewie Arkadia. Ze względu na to, że tam była dość spora kwota, w ramach budżetu obywatelskiego zwolniły się trzy zadania. Jednym z nich był remont altanki, który zgłosił jeden z mieszkańców. De facto projekt nie uzyskał wcześniej odpowiedniej liczby głosów. Zostanie zrealizowany tak jakby z listy rezerwowej. W zeszłym roku planowaliśmy ten remont, jednak z powodu braku środków finansowych przełożyliśmy na ten rok. A tu takim szczęśliwym trafem udało się spiąć to z budżetem obywatelskim.

Remontem altany zajmie się firma z Suwałk. Prace mają zakończyć się do 29 września tego roku.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Jest szansa, że podczas kolejnej zimy w Suwałkach nie będzie już tak ślisko

26.04.2023, 07:14

Zarząd Dróg i Zieleni dostał od władz miasta zgodę na zakup trzech urządzeń m.in. do odśnieżania i posypywania ulic solą.


Strażnicy sprawdzą auta w strefie, bo i tak patrolują ulice

24.04.2023, 07:57

Władze Suwałk chcą, aby strażnicy miejscy kontrolowali pojazdy w strefie płatnego parkowania. Jeżeli radni wyrażą na to zgodę, takie rozwiązanie wejdzie w życie od początku lipca.


Pomnik przyrody, czy zagrożenie dla przechodniów?

19.04.2023, 08:17

Radny proponuje dwa nowe pomniki przyrody, ale nie zgadzają się na to suwalskie służby miejskie. Mowa o dwóch wierzbach rosnących w sąsiedztwie bulwarów nad Czarną Hańczą, które zdaniem Zarządu Dróg i Zieleni są w złym stanie i z czasem mogą zagrażać przechodniom.


Tomasz Drejer

30.11.2022, 12:25

- Planujemy zmiany, po których ani w pierwszym, ani w drugim standardzie zimowego utrzymania nie będzie żadnej suwalskiej ulicy - Tomasz Drejer.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok