Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Co dalej z pomnikiem Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach?

Co dalej z pomnikiem Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach?

autor: Marcin Kapuściński

6.06.2023, 07:10, akt. 07:55

Jeżeli suwalscy radni się nie pośpieszą, to budowa pomnika Aleksandry Piłsudskiej może znacząco się opóźnić lub wcale nie dojść do skutku. Na razie spierają się o to, w której części miasta upamiętnić jedną z dwóch najsławniejszych suwalczanek.

Aleksandra Piłsudska, fot. Archiwum
Aleksandra Piłsudska, fot. Archiwum

Pod znakiem zapytania stoi budowa w Suwałkach pomnika Aleksandry Piłsudskiej - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wśród rozważanych lokalizacji są cztery miejsca - zaakceptowany początkowo przez Ratusz teren parkingu przy skrzyżowaniu Mickiewicza i Hamerszmita, ulica Gałaja, Park Konstytucji 3 Maja lub skwer przy Szkole Podstawowej nr 2 noszącej jej imię.

Przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika oraz prezes Oddziału Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej Grzegorz Pietkiewicz dziwi się, że wciąż pojawiają się nowe propozycje.

- Czas już się skończył. Przypomnę, iż pierwsze pismo wpłynęło do prezydenta 12 grudnia poprzedniego roku. Minęło więcej niż 5 miesięcy. Jeśli pomnik ma być wybudowany w roku Aleksandry Piłsudskiej, to niestety może nam to nie wyjść. Byłaby to hańba dla nas wszystkich. Nikt o zdrowych zmysłach nie podpisze projektu budowlanego, gdy jeszcze nie została podjęta uchwała rady miejskiej. Żadna firma nie rozpocznie prac i nie przygotuje nam odlewu. Jest już wzór pomnika, a my wciąż stoimy w miejscu.

Przewodniczący rady miejskiej Zdzisław Przełomiec zapewnia, że uchwała w sprawie lokalizacji podjęta zostanie najpóźniej na czerwcowej sesji.

- Materia nie jest prosta i okazuje się, iż oczekiwania są rozbieżne. Pojawiła się kwestia tego, czy samo porządkowanie terenu  nie będzie nadmiernym kosztem. Wymaga on pewnych przeróbek m.in. likwidacji miejsca parkingowego i przebudowy sieci przesyłowych. Oznacza to wydatek, który może być szacowany na poziomie około 50 tys. zł. Część radnych powiedziała, że jeżeli wpiszemy to w uzasadnieniu uchwały, to zagłosują przeciwko. Ich zdaniem miasto powinno nic nie płacić.

W odpowiedzi na te oczekiwania przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika zapewnili, iż są w stanie sfinansować cały koszt przygotowania terenu. Kolejne i decydujące spotkanie w tej sprawie odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Radni chcą postawienia tablicy z biografią działacza suwalskiej opozycji z czasów PRL

2.06.2023, 06:58

Przy rondzie nazwanym imieniem Aleksandra Seredyńskiego brakuje informacji, kim był i czym zasłużył się dla Suwałk. Dlatego radni Prawa i Sprawiedliwości proponują, aby pojawiły się tam tablice przedstawiające życiorys najważniejszej postaci suwalskiej opozycji z czasów komunistycznych.


Samorządy z Suwalszczyzny otrzymały dofinansowanie na inwestycje

1.06.2023, 13:19

Symboliczne czeki z dofinansowaniem w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów z urzędu marszałkowskiego odebrali w czwartek (1.06) w Suwałkach przedstawiciele miast, powiatów i gmin północnej części województwa. Łącznie rozdysponowano prawie 10,5 mln zł


W Suwałkach zorganizowano obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej

31.03.2023, 19:33

To ważna postać dla Polski i dla Suwałk. W Szkole Podstawowej nr 2 w Suwałkach w piątek (31.03) zorganizowano miejskie obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej. Oprócz wystawy zdjęć, był też uroczysty apel i okolicznościowe wystąpienia.


Powstał komitet budowy i koncepcja pomnika Aleksandry Piłsudskiej

22.03.2023, 07:17

Stojąca sylwetka kobiety ubranej w strój z dwudziestolecia międzywojennego z Orderem Orła Białego na piersi. Tak wyglądać ma pomnik Aleksandry Piłsudskiej, który przed końcem roku stanie w centrum Suwałk.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadwayźródło: stock.adobe.com
21.09.2023, 07:23, akt. 07:27

Kiedy laptopy trafią do czwartoklasistów?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok