Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mandaty za palenie w Suwałkach. Radny mówi, że to dobrze

Mandaty za palenie w Suwałkach. Radny mówi, że to dobrze

autor: Iza Kosakowska

23.06.2023, 09:30, akt. 10:50

Kilka mandatów za niestosowanie się do zakazu palenia papierosów przy szkołach znajdujących się na ulicy Sejneńskiej wystawiła straż miejska. To efekt uchwały suwalskich radnych.

hikdaigaku86, Fotolia.com
hikdaigaku86, Fotolia.com

Jak informowaliśmy, zakaz wszedł w życie 1 maja. Pomysłodawcom chodziło o to, by szczególnie przed Zespołem Szkół Technicznych nie gromadził się tłum uczniów. Groźba zapłacenia mandatu nie podziałała na wyobraźnię wszystkich, bo młodych ludzi palących papierosy widywano tam po 1 maja wielokrotnie.   

Jednak jak zapewnia zastępca komendanta straży miejskiej Andrzej Laszkowski, teren ten był pod szczególnym nadzorem.

- Codziennie patrol tak zwany szkolny kontroluje ten rejon. Były pouczenia, rozpoczęło się też karanie. Wystawiliśmy kilka mandatów za niestosowanie się do tego zakazu. Były to wyższe kwoty niż 50 złotych, ale nikt nie wypisał mandatu 500-złotowego. Nie sporządziliśmy też ani jednego wniosku o ukaranie do sądu.

 Zdaniem jednego z pomysłodawców wprowadzenia strefy wolnej od dymu tytoniowego - radnego Marka Zborowskiego-Weychmana, pierwsze efekty są zauważalne.

 - Młodzi ludzie zaczynają uciekać przed patrolami, a to już jest dobrze. To znaczy, że wiedzą, iż tego nie wolno robić. Strefa miała najważniejszą funkcję, czyli uświadomić, że palenie jest szkodliwe. Ta młodzież, która tam stoi i mieszkańcy, którzy tam przechodzą widzą, iż zostało to ustanowione po coś. Po to też, żeby Sejneńska wyglądała jak ulica, przy której znajdują się szkoły, a nie jak ulica przy knajpach. 

Wciąż jednak, mimo zakazu młodzież w ostatnich tygodniach paliła nadal przed szkołą, lub też przemieszczała się w miejsca poza strefą. W czasie wakacji patroli w tym rejonie ma być mniej, ale wrócą już od września. 

| red: mik, kap

ZOBACZ TEŻ:


Co uczniowie myślą o zakazie palenia?

17.04.2023, 07:44

Ta uchwała suwalskich radnych budzi spore kontrowersje. Od 1 maja zacznie obowiązywać strefa wolna od dymu nikotynowego i papierosów elektrycznych. Obejmie ona fragment ulicy Sejneńskiej - od skrzyżowania z ulicą Utrata i wzdłuż Zespołu Szkół Technicznych oraz ulicę Szkolną.


W Suwałkach powstanie strefa bez nikotyny

30.03.2023, 11:43

Przy suwalskich szkołach położonych przy ulicy Sejneńskiej wprowadzona zostanie strefa wolna od dymu nikotynowego i papierosów elektrycznych.


Radny chce strefy wolnej od papierosów. Suwalska policja twierdzi, że nie miała tam zgłoszeń

15.03.2023, 08:49

Choć wszyscy dostrzegają problem z paleniem papierosów pod szkołami mieszczącymi się przy ulicy Sejneńskiej, to w ubiegłym roku suwalska policja nie odnotowała tam żadnej interwencji. Dlatego, że nie było zgłoszeń konkretnych przypadków.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Lech Łępicki, fot. Tomasz Kubaszewski
23.02.2024, 06:00, akt. 07:17

Lipsk będzie miał nowego burmistrzaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok