Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W klasztorze w Wigrach znów można usłyszeć organy piszczałkowe

W klasztorze w Wigrach znów można usłyszeć organy piszczałkowe

autor: Iza Kosakowska

19.11.2023, 06:57, akt. 07:03

Po 80 latach organy piszczałkowe znowu można usłyszeć w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. W sobotę (18.11) po wieczornej mszy świętej, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano ten 30-głosowy instrument, wzbogacony dodatkowo w ruchome elementy jak gwiazda i anioły.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

W klasztorze w Wigrach znów można usłyszeć organy piszczałkowe - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Poprzednie organy piszczałkowe zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Przez ostatnie 5 lat trwały intensywne zabiegi, żeby mogły ponownie zagrać w wigierskim kościele.  

Jak podkreślał krakowski organmistrz Marek Stefański, na tym instrumencie chce się grać.


 Mamy tutaj piszczałki drewniane i metalowe, tych piszczałek jest blisko tysiąc. Satysfakcja ze słuchania tego instrumentu i grania na nim jest ogromna - mówi Marek Stefański.


Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej "Kamedulskie Wigry" Wiktor Brzuchacz podkreśla, że będą one pełniły w tym kościele bardzo ważną rolę. 


Na co dzień podczas liturgii i różnego rodzaju wydarzeń, od inauguracji aż po festiwal. Nie tylko od pierwszej jego edycji było takie założenie, żeby tutaj docelowo były porządne organy piszczałkowo - koncertowe, ale tak naprawdę od 80 lat. Dzięki idei powstania festiwalu mamy teraz wspaniałe organy - mówi Wiktor Brzuchacz. 


Jak przyznaje proboszcz wigierskiej parafii ks. Jacek Nogowski, tylko dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, zakup i zainstalowanie tych organów były możliwe. 


Cały projekt trwał ponad 2 lata. Brzmienie jest zupełnie inne, jest wielka różnica. To wszystko nam pokazuje jakie to jest niezwykłe bogactwo. Człowiek przyjdzie do kościoła, usłyszy organy i powie - to jest to czego szukałem. To nas najbardziej cieszy, że tu można odnaleźć cząstkę siebie. Temu służą Wigry - mówi ks. Jacek Nogowski.


W niedzielę (19.11) podczas głównej mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Jerzego Mazura, organy zostaną uroczyście poświęcone. Po mszy zaplanowano koncert z udziałem wybitnego krakowskiego organmistrza Marka Stefańskiego.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Pod powierzchnią pokamedulskiego klasztoru w Wigrach wciąż kryje się wiele niespodzianek

5.10.2023, 07:21

Kolejne nieznane wcześniej piwnice, tajemniczy tunel do ewakuacji oraz kości setek dzikich zwierząt.


Archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia pod powierzchnią pokamedulskiego klasztoru w Wigrach

4.10.2023, 19:32

Okazuje się, że pod powierzchnią pokamedulskiego klasztoru w Wigrach wciąż kryje się wiele niespodzianek. W czasie prowadzonych tam przez ostatni rok prac archeologicznych, oprócz oczekiwanych piwnic pod eremami, odkryto bowiem kolejne podziemne pomieszczenia znajdujące się tym razem w części leżącej w sąsiedztwie kościoła.


Jak kameduli uczyli patriotyzmu. Nad Wigrami historycy opowiadali o Powstaniu Styczniowym i Obławie

9.07.2023, 15:58

Lekcja patriotyzmu, jaką Suwalszczyzna otrzymała od kamedułów zaowocowała ofiarnym zaangażowaniem mieszkańców regionu w kolejne zrywy niepodległościowe. To główna myśl, która towarzyszyła konferencji naukowej odbywającej się dziś (08.07) w pokamedulskim klasztorze w Wigrach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok