Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nad Suwalszczyzną pojawią się śmigłowce wojskowe

Nad Suwalszczyzną pojawią się śmigłowce wojskowe

autor: Anna Auron-Wasilewska

22.05.2024, 09:00, akt. 08:26

Żołnierze uspokajają, to tylko prowadzone w naszym regionie ćwiczenia taktyczno-specjalne SAREX-24. Mają one na celu sprawdzenie naszego systemu bezpieczeństwa. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Nad Suwalszczyzną pojawią się śmigłowce wojskowe. Żołnierze uspokajają, to tylko prowadzone w naszym regionie ćwiczenia taktyczno-specjalne SAREX-24. Mają one na celu sprawdzenie naszego systemu bezpieczeństwa. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Mówi major Ewa Złotnicka.

 

- W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną cztery epizody. W środę, 22-ego maja, w okolicach Suwałk w ramach epizodu ASAR, z zaangażowaniem służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego, prowadzone będą działania poszukiwawczo-ratownicze we współdziałaniu ze stroną litewską. Scenariuszem tego epizodu będzie zdarzenie lotnicze polegające na awaryjnym lądowaniu wojskowego śmigłowca w strefie przygranicznej.

 

Do akcji zaangażowane zostaną również naziemny zespół poszukiwawczo-ratowniczy z wojsk obrony terytorialnej, państwowa straż pożarna, żandarmeria wojskowa, lasy państwowe i aeroklub Suwałki.  Major Ewa Złotnicka zapewnia, że wzmożony ruch służb nie powinien negatywnie wpłynąć na życie mieszkańców regionu.

 

- Epizod w rejonie Suwałk będzie odbywał się na obszarze zalesionym, z dala od zabudowań czy głównych szlaków komunikacyjnych. Dlatego nie powinien mieć negatywnego wpływu na codzienne życie mieszkańców tego rejonu. Natomiast z uwagi na to, że przedsięwzięcie szkoleniowe rozgrywane będzie również w przestrzeni powietrznej, z pewnością będą oni mogli zauważyć na niebie polskie i litewskie śmigłowce. Nie powinno to być powodem do niepokoju, bo te loty odbywać się będą w ramach ćwiczenia SAREX-24.

 

Ćwiczenia te potrwają do piątku (24.05).

| red: miw

ZOBACZ TEŻ:


Strzelnica wojskowa w Suwałkach ponownie otwiera się już w czerwcu

10.05.2024, 06:01

Przypomnijmy, że ostatni strzał na mieszczącym się w okolicach osiedla Staniszewskiego obiekcie padł dwadzieścia lat temu. Po długim remoncie będzie to najbardziej zaawansowany tego typu kompleks w Polsce.


To szansa aby poznać podstawowe umiejętności wojskowe, a także nauczyć się techniki przetrwania

8.05.2024, 09:05

W Suwałkach trwają zapisy do kolejnej edycji programu "Trenuj z wojskiem". Akcja ma na celu przeszkolenie chętnych cywilów z przysposobienia obronnego. Zajęcia odbędą się w suwalskim 14. Pułku Przeciwpancernym.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok